Hager multimediální rozvodnice do domácnosti

Společnost Hager působí dlouhodobě na trhu v oblasti elektroinstalací a je velmi známá. Před nějakou dobou na trh uvedla svoji novinku – Multimediální rozvodnice volta. Její cena je přibližně do 2000 korun. Její využití i aplikaci lze zacílit především u rodin a domácností, ale také jí lze použít ve firemním prostředí. K čemu takováto věc…

Číst více

Microsoft Teams

Posledních pár měsíců autor koketoval a hrál si s Microsoft Teamsy a proto tento blogpost je suma zkušeností a materiálů od vyklikávání, až po nalezení praktických aplikací v reálném životě. 1. Formy komunikace Napřed ale začněme obecnými pravidly komunikace. Komunikační způsoby jsou trojího tipu mezi jakýmsi pomyslným rozhraním. Pomyslným rozhraním je myšleno konkrétní uskutečněný telefonický…

Číst více

Rychlá výstavba VPN koncentrátoru

  Zde, níže dodáváme rychlou konfiguraci VPN koncentrátoru na MikroTik RouterOS. V případě VPN a routingu máme dvě obecně rozšířené možnosti, jak se můžeme vzdáleně připojit: Na přímo přes klienta běžícího na daném PC Přes routerboard který je za maškarádou a poté přes něj mohou přistupovat všechny další PC VPN koncentrátor Podstata tvorby VPN koncentrátoru…

Číst více

Wake on LAN

Wake on LAN je síťový standard umožnující vzdálené probuzení počítače. Nutnou podmínkou pro užívání této funkce na straně cílového počítače (tedy toho, kterého chceme budit)  je: Podpora základové desky pro funkci WOL Povolení WOL v BIOSu Povolení funkce WOL na ethernetu u koncového stroje   Jak funguje WOL? WOL funguje velmi jednoduše a přímočaře na…

Číst více

Groupoffice v Dockeru na Synology NAS DS1019+

ČLánek byl publikován 14. Května na blogu společnosti Intermesh a můžete jej přečíst celý pod tímto odkazem. https://www.group-office.com/blog/post?id=1292351958275005706. Zde v tomto článku dodávám drobné doplnění, které se mi vyskytlo při instalaci. Otevřete Docker Jděte do „registrů“ a vyhledejte mariadb. Dvojklikem stáhněte nejnovější verzi Vyhledejte „groupoffice“ a nainstalujte “intermesh/groupoffice” Jděte do image a dvojklikem otevřete mariadb…

Číst více

Flexibee 2.0

Recenze Flexibee v novém designu. Jeho porovnání se starou variantou, soupis výtek a věcí, které se líbí

Číst více

VLAN na domácím routeru

Dnes si ukážeme, jak si nakonfigurovat WiFi pro domácí potřeby a to tak, abychom oddělili návštěvníky od naší vnitřní sítě. Mějme základní konfiguraci naší sítě takto: Na vstupu máme MikroTik, za ním switch. Ve switchi jsou stroje z LAN a pak máme jednoho CAP. Ten chceme nakonfigurovat tak, aby nám svítila dvě SSID a na…

Číst více

Switchování pro malé a střední firmy

Tento článek je napsán jako jednoduchá příručka pro volbu switche do malých a (možná) středních podniků. Zaměřuje se na zjednodušený výklad některých pojmů a cílí především na koncové uživatele či začínající IT nadšence, u kterých se předpokládá, že jejich odborné zaměření zatím není na IT, ale potřebují na jednoduchou situaci jednoduché a rychlé řešení. 1.…

Číst více

ABRA Flexibee modifikace přístupových práv

Kontrola a management přístupových práv je obecně jedna ze základních bezpečnostních funkcí snad všech informačních systému. Ve Flexibee tomu není jinak. Správné nastavení je takové, když každý uživatel má předem definované možnosti a má přístupy jen tam, kam má mít. Špatné nastavení je takové, když všichni mají přístupy všude. To je první zárodek k tomu,…

Číst více

Firewall na příchozí volání

Firewall je v sítich komponenta, která pomáhá řídit a kontrolovat datový tok z a do firmy správcem sítě. Správce takto může na základě určitých pravidel definovat, který tok je žádoucí a který ne. Ten nežádoucí pak zahodit a ten žádoucí dále kontrolovat. Firewally mají mnoho podob. Od příkazové řádky (aka IPTables) až po hezká, grafická…

Číst více

WiFiKill na Ubuntu

Dnes si ukážeme malou fičuru, jak na bezdrátové síti vyblokovat provoz. Kdy takovou fintu fň budete chtít použít? Když Vás někdo na***e 🙂 Když je na wifině tuna lidí a vy zrovna potřebujete pracovat Podstata této metody je v podvržení defaultní gatewaye ostatních strojů v síti. Totiž každý telefon, který se připojí na router má…

Číst více

no ROOT firewall na Androidu

Dnes si ukážeme malou drobnost na Hemerodech. Pokud nechcete provádět root na své mašině, máte i přesto šanci si nainstalovat nějakej simple firewall pro pocit kontroly Vašeho stroje. Aplikace se jmenuje NoROOT firewall. Aplikaci lze stáhnout zde a s přihlédnutím k možnostem, pro každého začátečníka je to vhodné a použitelné a to hlavně proto, že aplikace…

Číst více

Ubuntu 18.04 Bionic Beaver upgrade

První dojmy z upgrade na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver jsou více než dobré. Operační systém je odladěný a upgrade probíhá relativně bezproblémově. Pojme si ukázat, jak na to. 1.Kontrola před upgrade Nejdříve než se pustíme do upgrade, buďte si jisti, že máte vše zazálohováno. Kdyby se upgrade náhodou nepovedl, je dobré mít jistotu. Pro zálohu…

Číst více

Zálohování na Windows serverech 2012R2

Úvod Zálohování na Windows serverech (dále WS) je poměrně triviální záležitostí. Pokud nechcete používat žádný z placených software, Microsoft disponuje dvěma nástroji, které jsou opravdu velmi dobře zpracované a postačí pro většinové potřeby jak firmám, tak i menším organizacím. Ještě než začneme, nakousneme trochu teorie zálohování. Lehká teorie zálohování Máme tři hlavní možnosti záloh: Plné…

Číst více

ABRA Flexibee – začínáme s REST API (for dummies)

Tento materiál je sepsán pro všechny ty linuxový, co chtějí začít s REST API od ABRA Flexibee. Ukáži Vám ten nejvíc basic základ v BASH a to tak, aby jste po přečtení tohoto článku zvládli to nejvíc potřebné pro svůj život. Představte si, že chcete zadat vaší účetní, aby Vám vypsala do excelu posledních 100…

Číst více

Gnome linux seahorse

je jedna věc, která mi na GNOME pije krev…. Seahorse. Původně dobrá myšlenka, nedotažená do konce. Určitě to každý co užíváte GNOME znáte. Nastavíte si autologin po startu PC a po prvním přihlášení vyskočí… Debilní keyring. Dnes vám ukáži jak se toho zbavit třemi kliknutími. Vyhledejte si seahorse (klíče a hesla pa česky) nahoře jak…

Číst více

Pokročilé párování ve Flexibee

Popis problému: Dnes si ukážeme jak nasedlat na jeden z moha výborných kusů práce, který udělal Vitex Software pro ABRA Flexibee. Jedná se o pokročilé možnosti párování ve Flexibee. Jak jistě víte, když chcete párovat platby ve Flexibee, máte velmi omezené možnosti a to ty, které jsou uvedeny v printscreenu. Většinou se usádlíte na tom, že…

Číst více

UCTO2018 na linuxu jako server

1.Úvod Software ÚČTO je v mnoha firmách hluboce zakořeněn. Pro současné mladé hipstříky a „script kiddies“ to vypadá jako totálně předpotopní software. V momentě, když s tím GUI začnete pracovat, uvědomíte si ten absolutní focus na práci. GUI je natolik výborně vytvořené, že umožňuje maximální produktivitu bez potřeby myši. Smutné je, že vývoj software je…

Číst více

Lifehack: Spotify na steroidech

Dnes si ukážeme, jak trochu vylepšit a upgradnout playlisty k poslechu. Začneme malým úvodem do evoluce poslechu hudby. Evoluce hudebního člověka: Jste batole. Máte dudel a první na co narazíte je rádio. Rádio je parádní zdroj a posktuje Vám přesně to, co potřebujete – zvuk. Rádio je mainstream. Dostane se tam to, co se tam…

Číst více

Android one a jeho Fine tuning

Android one: Projekt Android one je původní projekt Google, který si kladl za cíl dodat OS Android v jeho osekané formě na levný hardware do zemí rozvojového světa. Ke vší smůle dostali chlapci z Google pěknou čočku od levné a progresivní čínské konkurence, která dodala komplet Android na tom nejvíc šítózním železu. Evidentně o full…

Číst více

IPKG packages na Synology NAS

Předkompilované balíčky na Synology NASkách lze instalovat pomocí ipkg a to tak, že si vyhledáme bootstrap, který je vhodný pro CPU naší NAS a nasadíme jej. V teorii to zní super, praxe je občas zlo. Zde se převzatá tabulka přehledu bootstrapů dle CPU z webu: http://www.ingmarverheij.com/how-to-install-ipkg-on-synology-nas-ds212/ CPU Bootstrap Package feed Intel XScale FW IXP420 BB ARM…

Číst více

Symlinky, hardlinky a cloudové synchronizace

Koukali jste někdy na rozdíl mezi symlinkem a hardlinkem? A bylo to dle definice pochopitelné? Pro mě ani moc ne. Proto vznikl tento článek. 1. Obecné informace: 1.1 Symlink: Odkazuje na soubor, nebo adresář Je univerzální, kopírovatelný mezi systémy Nenese žádou konkretní hodnotu o souboru, na který odkazuje. Jinými slovy – Tvorbou symlinku prostě odkazujeme…

Číst více

Zálohujeme na linuxu – rsync a jeho modifikace

1. Úvod Zálohování na Linuxu patří svými možnostmi k velmi pokročilému a dneska si společně ukážeme pár takových základních nástrojů, jejich použití a rozdíly mezi němi. Jedná se o: rsync rdiff-backup duplicity rsnapshot 2. Nástroje 2.1. rsync Je úplně ten nejvíc triviální nástroj, ze kterého vychází všechny ostatní dále popisované utilitky. Rsync umí v základu prostě…

Číst více

4. díl – Instalace klienta WinConn pro spuštění aplikací z Windows serveru na Linuxu

Abychom mohli přistupovat k Windowsovským programům z Linuxu, lze to dvěma způsoby. Jeden je přes příkazovou řádku, druhý přes aplikace. Ukážeme si ten druhý způsob, je víc použitelný. Přehled dílů: Konfigurace doménového řadiče Konfigurace RDS (remote desktop services) Konfigurace RemoteApp služby a ukázka spuštění služeb na Windows klientech Instalace klienta WinConn (modifikace freeRDP) pro spuštění…

Číst více

3. Díl – Konfigurace RemoteApps na Windows server 2012R2

RemoteApp je služba, která umožní, abychom nainstalované programy na jednotlivých účtech na Windows serveru u  uživatelů si mohli spustit jako službu na libovolném stroji. Přehled dílů: Konfigurace doménového řadiče Konfigurace RDS (remote desktop services) Konfigurace RemoteApp služby a ukázka spuštění služeb na Windows klientech Instalace klienta WinConn (modifikace freeRDP) pro spuštění aplikací na Linuxu 3. Konfigurace remoteApps…

Číst více

2. Díl – Konfigurace Remote desktop services na Windows server 2012R2

V tomto článku navážeme na předchozí návod o konfiguraci doménového řadiče. Zde budeme nastavovat vzdálené přístupy pro uživatele domény. Dříve v literatuře popsáno jako terminálové služby, dnes známé jako remote desktop services. V podstatě jde o to, že Microsoft umožnuje CAL licence pro povolení přístupu více uživatelů. Aby bylo možné toto mít legálně ošéfené, musí…

Číst více

1. díl – Konfigurace Doménového řadiče na Windows server 2012 R2

Dnes si ukážeme, jak mít v linuxu dostupné programy, které běžně nejde řešit přes WINE, nebo různé emulátory. Představme si, že jsme na linuxovém klientu, ale nutně potřebujeme třeba Photoshop. Jedno řešení je si udělat na PC dualBoot a přistupovat k Photoshopu tak, že vždy přepneme OS. Další řešení lze s WindowsServerem. Toto řešení Vám…

Číst více

Jak se staví Sigfox

Dnes si ukážeme Sigfox v praxi. O Sigfox už není potřeba se nějak více rozvášňovat. Bylo o něm napsáno víc než dost a notno dodat, že ono bylo opravdu více napsáno, než co se ve skutečnosti zatím událo. Se stavbou Sigfoxu se začalo někdy okolo prosince 2016. Do dneška stále o této síti slyšíme jen v…

Číst více

3. díl – Když všude je doma – vzdálené probuzení počítače

Situace je prostá. Jste někde ve světě a Váš počítač doma je vypnutý. První varianta je zavolat někomu, kdo by se zastavil a zapl jej, na to se ale nedá spoléhat vždy. Proto zde máme funkci Wake-on-LAN (WOL). Tato funkce umožní vzdáleně probudit spící počítač, který je připojený do elektrické sítě. Abychom mohli užít funkci…

Číst více

2. díl – Když všude je doma – xRDP

V předchozím díle jsme si ukázali vzdálený přístup přes SSH. Občas se ale hodí mít nějaké grafické prostředí, ve kterém lze pracovat. Toto je dosti ošemetné řešení u všech OS. U OS Windows docílíte vzdáleného přístupu (RDP) tehdy, máte-li  windows Proffesional, nebo Windows server a na něm terminálové služby. U Linuxu je tomu jinak xRDP…

Číst více

1. díl – Když všude je doma – SSH pro život

SSH je zkratka slova secure shell, což je označení pro program i pro kryptografický komunikační protokol používající TCP/IP. Tento protokol byl vyvinutý jako náhrada za nedostatečně  bezpečný telnet protokol a to tím, že SSH umožňuje utvořit zabezpečený kanál pro datovou komunikaci mezi dvěma entitami, typicky u architektury klient – server. Specifikace protokolu obsahuje dvě verze,…

Číst více

Hromadné stahování písniček z Youtube

Také jste si říkali, že by se hodilo mít nástroj, který jedním kliknutím Vám stáhne do formátu mp3 všechny písničky v Youtube, které máte označené jako „to se mi líbí“ nebo „oblíbené“? Můžete jako cvičené opičky klikat písničku po písničcce s mnoha GUI nástroji, jako je třebahttps://www.onlinevideoconverter.com/, anebo prostě sáhnete po nástroji s názvem youtube-dl,…

Číst více

Rozběhnutí Mikrotik RoS verze 6 a více na Xen serveru

Snažíte se rozběhnout RoS od MikroTiku na  vyšších verzí než 5.26 na XenServeru? A ono to pořád nejde, že? V příkazové řádce se zobrazuje: Loading Linux………………. Loading initrd.rgz………… Ready. Víte proč? Protože je na Xenu podpora viridianu: The viridian flag is used by Xen to provide hyper-v style optimisations to Windows guests. However, if you…

Číst více

ABRA flexibee & MicroNebula

Mám před sebou první část účetní uzáverku v ekonomickém systému ABRA Flexibee. Úspěšně se mi povedlo nackavat (skoro) všechny potřebné doklady do systému a předávám dvoutýdenní štafetu paní účetní k dokončení tohoto ročního veledíla. V průběhu práce s ABRA Flexibee jsem narazil na několik detailů, které mě opravdu zlobili a dávám je jako náměty ke zlepšení.…

Číst více

Jak vybrat správný WiFi router?

Tento článek máme trochu pro fajnšmekry. Není tak úplně jen o tom, jak koupit router, ale má v sobě i něco málo navíc, abychom obsáhli téma z více stran a s nadhledem. Teorie: Jak se chová 2,4GHz frekvence? Máme elektromagnetické spektrum, které zahrnuje všechny možné délky záření. Dle toho, jak moc záření kmitá,  dle toho si…

Číst více

CAPsMAN od firmy Mikrotik

Po dlouhé době jsem našel konečně něco, co mi na pár dní naplno zaměstnalo hlavu. Je jím docela stará novinka: CAPsMAN od firmy Mikrotik. Co je CAPsMAN jedním slovem? Něco jako jedno místo, kde máte shrnuté všechny informace o WiFinách rozprostřených po firmě a můžete je centrálně manažovat. Teorie: Kdy se takové řešení hodí? Modelová firma:…

Číst více

Půjčka u AirBank – Doporučeno

Znáte to, ne? Takový to klišé – „I banku můžete mít rádi“ Nevěřil jsem tomu. A pak nastal čas, kdy jsem potřeboval pořídit úvěr. Nekecali. Nejdřív studium, potom koláče. Banky jsou vychcané, hrají na čísla. A vzhledem k tomu, jak tristní je úroveň znalosti trojčlenky už na základce, nebo maturitní úrovně, kde nástavba na maturitu…

Číst více

Možnosti síťování na platformě MikroTik s UniFi

Dnes se společně podíváme na zajímavé možnosti síťování objektu u užitím potenciálu platformy Mikrotik. Mějme imaginárně nastavenou následující síť: Na vstupu je ADSL router, na kterém běží DHCP server. Router jedním portem vede do switche, druhým portem je veden samostatný kábl do serveru, na kterém je NAT a také DHCP. Server si tvoří svoji samostatnou…

Číst více

Fio podepisovač

Představte si následující situaci: Zadáváte více transakcí, a ve Fio musíte  každou transakci ověřovat pomocí SMS kódů.  Je to v pohodě, pokud ověřujete 1 transakci denně. Ale je to otrava, pokud jich je např. 15 denně. Pokud zadáváte třeba inkasní platby, tak se takto můžete hravě dostat i na 300+ transakcí k ověření denně. Fio…

Číst více

Ukázky rozlišení kamerových systémů v noci

Pod tímto obrázkem se můžeme podívat na jednolivé rozlišení kamer v noci. První ukázka je kamera 2Mpix, s WDR a se zvýšeným jasem Další je ukázka opět 2Mpix s přísvitem z halogenu a se sníženým jasem: Třetí ukázka je přepnutí na rozlišení 3Mpix s halogenovým osvětlením A nejlepšího výsledku bylo docíleno při 3Mpix, osvětlení a použitím…

Číst více

Synology RADIUS server na TP – Link routerech

Dnes Vám ukáži jednu fintu, jak si lépe zabezpečit WiFi. A protože mám rád TP – Link routery, tak to bude demonstraováno na routerech od firmy TP Link. RADIUS je protokol vyvinutý kdysi dávno společností Livingston Enterprises. Tento protokol slouží k autentizaci na síti.  Více toho najdete na Wikipedii. RADIUS server je služba běžíci na nějakém…

Číst více

Možnosti síťování wifi v domácnosti

Trocha teorie Ve světě síťování děláme dvě věci. Buď stavíme mezi stroje mosty, nebo je NATujeme. Rozdíl po teoretické stránce nemá význam rozebírat. Vysvětlíme to jednoduchém příkladu. Vezmeme si hypotetického pracovníka u pásu, který přerozděluje příchozí zboží dál k dalším oddělením. Pokud se jmenuje pan Bridge, dělá to, že příchozí zboží vezme do rukou a…

Číst více

Uznávaný elektronický podpis

Udělal jsem anabázi a vyběhal si uznávaný elektronický podpis. Jak na něj a k čemu vlastně je? Uznávaný elektronický podpis bychom si mohli připodobnit jako jednoznačnou identifikaci v elektronickém světě nějaké osoby. Na základě něj je možno komunikovat s úřady a dalšími institucemi. Do detailu o tom píše např. pan Peterka a když dáte do googlu…

Číst více

The Dude

Pro management naší sítě používáme nějaký ten pátek software The Dude (Slangově „dudéčko“). Tento soft je dostupný zadarmo a zvládá opravdu vynikající práci. Dudéčko lze rozběhnout na kdejakém RouterBoardu, který už nesplňuje svůj účel jak by měl. My jsme rozběhli dudéčko rovnou na našem serveru postaršího data ražení.   Hlavní výhodou je rychlost načítání dat. Netrvá to…

Číst více

Anabáze zlého neplatiče

Datum psaní článku: 26.11.2015 ————————————————————————————— Znáte to. Vystavíte fakturu a někdo Vám nezaplatí. Co s tím? Ukážu Vám moji anabázi od zoufalství. neznalosti, utrpení, spousty sprostých slov až k snad úspěšnému navrácení toho, co bylo sebráno. 0. Předcházení neplatiče V první řadě zapomeňte na heslo náš zákazník, náš pán. Než si získáte nového zákazníka, informujte…

Číst více

RECENZE: KNIHA NE, JÁ NIC NECHCI

Dostal jsem se jako slepý k houslím ke knize od Jana Laibla s názvem: Ne, já nic nechci a rozhodl se, že si knihu pořídím. Udělal jsem dobře? Ano, udělal. Samotnou knihu jsem objevil po náhodě a motivovalal mě nejen fakt, že v současné době řeším aktuální téma nadpisu, ale také mě motivovala ke koupi…

Číst více

Automatické sms na mobilu

Čas je komodita, před kterou jsme si všichni rovni. A v množství požadavků které se  množí po telefonu jsou náročné ke zpracování. Když řídíte auto, nebo jste někde v terénu, těžko si zapíšete či zapamatujete, co je Vám řečeno v telefonu. Jedna z cest úniku je přenos většiny požadavků z telefonu na ticketovací systém.  Ukáži Vám jak

Číst více

Bezpečnost mobilních telefonů

Přemýšleli jste někdy na to nejhorší, co se stane, když ztratíte telefon? Asi se shodneme, že nebolí ani tak ztráta hardware, jako ztráta informací, které se v něm nacházejí a případně se mohou začít někde toulat po netu …. Líbí se mi srovnání řešení iOS vs Android. iOS Mám rád, když lidé při práci používají…

Číst více

Možnosti zákaznické podpory

Možností zákaznické podpory je několik, ale je pár zcela základních věcí, které mají svá pravidla vhodná k dodržování. E-mail Email by měli mít jasou strukturu dle oddělení a zaměstnanců. Hromadné maily by měli chodit na např. fakturace@connectica.cz, adminsitrativni@connectica.cz aj. ze kterých se dále přepošlou všem zaměstnancům skupin. Pro zaměstnance je vhodné míst systém mailů typu:…

Číst více

Ticketovací systémy

Občasto jsem z něčeho nadšen a tentokrát jde moje nadšení k ticketovací systémům. Posledních několik let jsem řešil problém, jak efektivně vést textovou komunikaci v e-mailu tak, abych udržel míru roztříštěnosti na uzdě a případně mohl problémy delegovat dalších osobám. Zkoušel jsem se modlit u skládání tematicky blízkých e-mailů a aktivně je přeposílat, zkoušel jsem…

Číst více

Konzolové aplikace

Jsou věci, které jednodušše mění zajetá pravidla. A pak jsou věci, které fungují několik desítek let a jsou brány jako standard pro práci. Nikdo nad němi nepochybuje. Nad následujícím přehledem terminálových programů není o čem pochybovat. Život by byl bez nich utrpení. 1. Midnight Commander Tato utilita slouží k rychlé a efektivní práci na vzdáleném/lokálním…

Číst více

Evoluce fakturačního živočicha

Svět fakturací se dělí na dvě skupiny lidí. Cvičené opičky, které dvacet let klikají pořád dokola to stejné a osvícené opičky, které si na to napsali za těch dvacet let skript.  Fakturační moduly jsou noční můrou a běh na dlouhou trať. Ne proto, že by fakturace byly cokoliv složitého, ale protože každý business má svoje…

Číst více

Jak žít bezpečně na cizí Wi-Fi? Pomocí VPN!

To, že operátoři mají strach z malých ISP už víme a netají se tím ani při svých prezentacích. Například T-Mobile na svých webových stránkách doporučuje k používání jeho dat, protože je to mnohem bezpečnější než ta zlá Wi-Fi, kterou jde snadno odposlouchávat. Logicky, proč užívat WiFi, která je zdarma  a dnes „všudypřítomná“, když můžete užívat operátorská…

Číst více

Uložení hesla na FTP v Midnight Commander

V prostředí Midnight Commanderu lze ukládat hesla k FTP účtům a přistupovat tak vzdáleně bez opakovaného zadávání hesla. Ukáži jak na to. 1. v prostředí MC zadejte F9, klikněte na pravý a nalezněte FTP spojení 2. Zadejte název počítače (username)@IP –> Např. pepin@10.15.1.9 a zmáčkněte enter 3. Po výzvě zadejte heslo pro přihlášení (bilaorchidej123) 4. Zadejte…

Číst více

Kontrola živosti IP adres

Znáte to. Máte několik strojů a chcete rychle sledovat, jestli nejsou mrtvé v síti. Zde dávám návod na  jednoduchý skript, který v BASH pomůže s rychlou diagnostikou pomocí nástroje ping. Nejdříve si vytvoříme databázi IP adres jednotlivých strojů. Zápis není ničim oddělen, IP adresy jsou pod sebou. Například: vi list.txt 8.8.8.8 77.75.76.3 77.78.126.235 :wq soubor…

Číst více

Proč biotechnologie nejsou to stejné jako technologie?

Proč se inovace neděje na poli biotechnologie  v takové míře jako u tech. startupů? Stále se jen hovoří o personalizované medicíně, o lécích na míru, o budoucnosti genomu,  ale výsledky se nedostavují. Čím to? Inovace v biotechnologiích  se dějí, ale jen o nich není tak slyšet. Navíc jim brání  pět výrazných problémů. #1 – Státní…

Číst více

Aplikace Sleep cycle

1. Úvod: Před více než 6 měsíci jsem se rozhodl vyzkoušel aplikaci sleep time. Aplikace funguje prioritně jako budík a to tak, že se zapne a telefon se vloží pod polštář. Sama aplikace komunikuje s  gyroskopem a mapuje fáze spánku na základě míry Vaších pohybů těla v průběhu noci. Až přijde ten pravý čas, tak…

Číst více

Jailbreak iOS 7.1.2

iOS 8 klepe na dveře, ale ne pro všechny. Stroje po iphone 4 jsou odepsány a můžete je zahodit. iphone 4S je třese, jestli vůbec bude mít nárok přejít. V mnoha ohledech „starší“ zařízení od Apple nejsou do koše. Jsou mnohem výkonnější než průměrný domácí počítač. Dělá Apple ze svého moderního hardware záměrně šunty nesmyslným…

Číst více

Bezpečně na internetu

Bezpečnost na internetu je jedna z klíčových věcí nikoliv současnosti, ale budoucnosti. V horizontu několika desítek let předpovídám, že nejsilnější poptávka nebude po masových službách, ale po službách zajištující bezpečí a chránící soukromí. Více jak 70% by nemělo šanci ve světě, pokud by konzumenti byly uvědomnělí a zjistili si nejdříve, jaké všechny informace tyto služby…

Číst více

Roaming a zahraniční volání

Jak ceník volání platí když budu volat do zahraniční? Je to roamingový ceník, nebo mezinárodní ceník? Tabu zahraničního volání společně odkryjeme právě teď.

Číst více

Top 10 knih na četbu nejen k maturitě

Za dob studia na  gymplu jsem  přečetl hodně knih a rozhodl jsme se vypsat opravdu ty nejlepší, jejichž četba není ztrátou času. Snad to bude inspirací pro mladší, kteří neví co přečíst. Budu rád, když trochu přispěji k rozvoji kultury. Velmi nerad bych, aby bakteriální kultura byla  jediná kultura mladých absolventů do konce jejich života.

Číst více

Osm tipů na ifttt.com

Webová služba ifttt.com patří mezi jeden z nejlepších nástrojů dostupných na webu. Je předposlední stupínek práce každého na internetu. Ukážu Vám své tipy na automatizaci procesů, které jsme shrnul do tabulky:

Číst více

doporučení pro lepší práci s Gmailem

Onedávno jsem dal pár dobrých rad jak pracovat lépe s Gmailem a motivovalo mě to k tomu tyto rady sepsat na blog pro další lidi, abych na to mohl odkazovat. Dejte si chvilku času a mrkněte, co jsem i pro Vás připravil.

Číst více

Tipy do RSS čtečky

Dodávám pár užitečných tipů co si můžete vložit do své RSS čtečky   1. Blog Mária Roženského Mário se mi líbí svými tématy o kterých píše i hovoří.  Ve starších příspěvcích je mnoho zajímavého a užitečného. Nové příspěvky jsou inspirativní.

Číst více

Sekvenování nové generace – Vize, budoucnost

Občas přemýšlím jako každý nad tím, jaká bude budoucnost. Tento článek jsem se rozhodl napsat jako svůj subjektivní pocit z toho, co se blíží a třeba bude mít potenciál oddálit zpomalování ekonomie. Řeč bude hlavně o sekvenování DNA.

Číst více

Keratin v peří – struktura, výskyt a použití

  Tato rešeršní práce je jen velmi krátký a stručný výňatek toho, co mě zaměstnávalo posledních pár týdnů. Pokusil jsem se  shrnout  dosavadní poznatky o keratinu a informace o možnostech využití jeho hydrolyzátu k obohacení krmné biomasy pro chovnou zvěř. Bohužel při hledání informací jsem zjistil, že na českém internetu je výrazný deficit komplexního poznání…

Číst více

Bydlení v Brně

Přicházíte do Brna a nevíte, kde hledat bydlení? Nevíte, kolik stojí bydlení? Neznáte pravidla, finty druhých a způsoby jak si najít solidní bydlení za solidní cenu? Pak je tento článek jako pro Vás. Na základě svých zkušeností jsem se rozhodl udělat pro Vás mix informací a znalostí pracně nabraných za tu dobu.

Číst více

Tip na pět filmů

Sem tam se mě někdo zeptá, jestli bych mu nedal tip na dobrý film. Abych se již nemusel víckrát opakovat a rozepisovat, tak sem dám svá doporučení a tím je mohu i zpřístupnit druhým k užitku. Vzhledem k tomu, že popisky o čem filmy jsou si můžete přečíst na csfd.cz kliknutím na jejich název, tak  zde  dodám pouze…

Číst více

Prohibice, methanol a alkoholdehydrogenáza

V současné době se nějak moc rozmohly diskuze o chemii v souvislosti s pajcovaným chlastem, který se objevil na trhu a jeho následnými katastrofickými účinky, které vyústili až v prohibici. Zrovna včera večer jsem se to po haluzi dozvěděl v hospodě a tak mě to zavedlo k úvaze, že bych se mohl rozepsat o pár…

Číst více

Zivotopis Steve Jobs – perličky

Pred vice nez tydnem zpet jsem ze sve zvedavosti precetl zivotopis Steva Jobse, ponevadz me zajimalo, jaky byl clovek. Kniha byla opravdu velmi dobre citelna a kdyby jste nekdo chtel, je mozno ji (zatim) stahnout na ulozto.cz. Ma nazev Steve Jobs od autora: Walter Isaacson

Číst více