Bezpečnost mobilních telefonů

Přemýšleli jste někdy na to nejhorší, co se stane, když ztratíte telefon?

Asi se shodneme, že nebolí ani tak ztráta hardware, jako ztráta informací, které se v něm nacházejí a případně se mohou začít někde toulat po netu ….

Líbí se mi srovnání řešení iOS vs Android.

iOS

 • Mám rád, když lidé při práci používají mozek a Jablka jsou po stránce bezpečnosti pokročilejší. Mají jednoduchý systém integrovaný přímo v OS.
 • Při prvním přihlášení vašeho jablečného stroje se Vám mobil ptá na zadání hesla + dodání nějakých doplňkových dotazů v případě, že heslo ztratíte pro obnovu.
 • V případě ztráty mobilního telefonu je malá naděje telefonu přes iCloud účet vzdáleně vymazat všechna data, jakmile se stroj přihlásí do sítě.
  Pokud jen telefon někde zarabošíte, dá se vzdáleně na něj poslat příkaz, aby zapípal (za předpokladu, že je připojen na data).
 • Pokud Vám nějaký zloduch ukradne telefon, tak jej bude mít jako cihličku, na které nemůže provést žádné aktualizace a nemůže ani stáhnout žádné aplikace. Pro jakoukoliv manipulaci potřebujete heslo.  Pokud dáte jablko to továrního resetu a neznáte heslo, můžete se s cihličkou rozloučit. Teda ne tak úplně. Můžete zkusit obejít bezpečnostní opatření a udělat si z iphone malej ipad, který se neumí přihlásit do sítě GSM. Možná by šlo přepsat toto opatření, ale to je i pro pokročilejšího BFU výzva, jak si bricknout iphone.

Android

 • Andoridy jsou totálně vygumované. V případě ztráty mobilu jej stačí dát na tovární reset a je to.
  Pokud okradený nahlásí IMEI na policii, stačí Androidu změnit IMEI.
  Zvesela se dostanete do OS a můžete si třeba prohlídnout vše, co měl chudák ukradený majitel uloženo na MicroSD včetně těch lechtivých fotek, které se dobře sdílejí na sociálních sítích.
 • Průměrný uživatel Androidu musí být informovaný (LOL) a nainstalovat si nějakou z několika desítek aplikací, třeba Cerberos nebo Theft2 apod.
  Bohužel pokud není zloděj úplně blbej  tak ví, že se s telefonem nemá přihlašovat do sítě GSM nebo na WiFi a nejdříve udělá factory reset, dá wipe paměti a zformátovat si microSD.
 • Po vyresetování do továrního nastavení je opět Hemeroid jako nový.
 • Jsou vůbec naděje, jak zabezpečit android? Ano, je. Průměrný uživatel, co nerozumí telefonům si to sám neudělá. Resp. neumím si představit, jak  si běžný smrtelník rootne hemeroida, nainstaluje si Cerberos a nastaví si premium feature jako je opatření, že Cerberos zůstane i nadále po factory reset aktivní aby bylo možné trackovat a dohledat zloděje.

 

Nemyslím si, že se policie bude zabývat krádeží hemedoidí šunky za pár korun. Spíš se zaměří na někoho, kdo ukradl iphone 6.