The Dude

Pro management naší sítě používáme nějaký ten pátek software The Dude (Slangově “dudéčko”). Tento soft je dostupný zadarmo a zvládá opravdu vynikající práci.

Dudéčko lze rozběhnout na kdejakém RouterBoardu, který už nesplňuje svůj účel jak by měl. My jsme rozběhli dudéčko rovnou na našem serveru postaršího data ražení.

WindowsServer Parametry

 

Hlavní výhodou je rychlost načítání dat. Netrvá to tak dlouho. Druhou výhodou je vzdálená plocha. Kdykoliv děláme něco na páteřích nebo třeba ladíme klienty, stačí nám jen telefon s daty a máme vše potřebné po ruce.

Samoté basic funkce dudéčka se dočtete v tomto pdf: DudeManual nebo na tomto odkaze.

To sexy přichází až s tím pokročilým, co dudéčko umí.

1. SMS notify

V našem případě jsme rozběhli SMS notify, pro případy, když nám vypadne páteř. Abychom se netrápili nad tím, když nějaká páteř se rebootne, nastavili jsme si prodlevy, než se notify odešle.  Při trošce hledání naleznete návod. Stačí k tomu jen aplikace mailsend.

V Dude na serveru stačí v sekci notifications zadat parametr příkazu:

ServerNotify

Parametr spuštění aplikace v Dude je následující:

"C:\Program Files (x86)\Dude\mailsend\mailsend.cmd" "[Device.CustomField1] je  [Service.Status]" "Na [Device.Name] to je  [Device.CustomField1] je [Probe.Name] [Service.Status]"

CustomField nám říká přezdívku našeho vysílače. Device.Name je logický název vysílače v síti. Probe.Name je sonda (nejčastěji ping) a Service.Status je stav sondy (funkční/nefunkční)

Na serveru je potřeba mít mailsend aplikaci 🙂

Samotný soubor mailsend.cmd obsahuje:

:: 
:: Send email notifications from Dude
:: 
set mailsenderdir=C:\Program Files (x86)\Dude\mailsend
set mailsender=mailsend.exe
set smtpsender=achtung@connectica.cz
set smtpsenderfullname=Achtung
set smtpserver=smtp.test.cz
set smtpport=111
set smtpuser=ZJakehoMailuSeNotifyPosila@connectica.cz
set smtppwd=*heslo*
set mailto=MujMail@connectica.cz
::
::
"%mailsenderdir%\%mailsender%" -smtp %smtpserver% -port %smtpport% -ssl -auth -user %smtpuser% -pass %smtppwd% -t %mailto% -f %smtpsender% -name "%smtpsenderfullname%" +cc +bc -q -sub %1 -M %2
::
::pause
::

Na Naší VoIP ústředně jsme si nastavili konverzi e-mailu na SMS. Tím jednodušše bez nutnosti mít hardwarovou SMS Gateway umíme posílat sms na autorizovaná čísla, je-li nějaká krize. Především odpadá trtkání se s bránou, její kontrola a riziko, že jednoho dne umře v tichosti.

2. Pokročilá síťová architektura

Marně jsem hledal na internetu nějaký program, který by mi v diagramu jednoduše zobrazoval vztahy a vazby v síti pro naše vysílače. Samoté dudéčko toto umí, lze si dodat vlastní obrázky a navíc je užitečné si nastavit aktuální vyčítání. Jednodušše přes files si stačí uploadnout jakýkoliv obrázek z webu a pak jej vložit do mapy. V našem případě si číslujeme PoE a káble z nich vedoucí. 4P je kábl z 4 PoE, který napájí stroj. 4L je kábl, který vede konektivitu.

DudeArchitektura

 

 

3. Monitoring kritických bodů.

Některé parametry sítě jsou kritické a je vhodné znát historii oscilace v čase. K tomu v Dude slouží grafy (Charts). Jednodušše dle manuálu si stačí zadat graf a nastavit sledovaný parametr. Takto lze vyčítat vše. Hodnoty CPU, Datový tok, provozní napětí aj.

Screenshot from 2015-12-10 23:12:51

 

 

4. Klientské mapy

Hezkou aplikací je vložit na nějakou síťovou mapu vysílače do pozadí printscreen z map a potom si alespoň přibližně vložit klienty dle jejich adresy bydliště. Vznikne tak podrobný diagram podsítě. Třeba takový,  jaký  mají na stránkách o The Dude

dude2

Ostatně podud něco řešíte spešl, není nic lepšího než kouknou na ispforum