Konzolové aplikace

Jsou věci, které jednodušše mění zajetá pravidla. A pak jsou věci, které fungují několik desítek let a jsou brány jako standard pro práci. Nikdo nad němi nepochybuje. Nad následujícím přehledem terminálových programů není o čem pochybovat. Život by byl bez nich utrpení.

1. Midnight Commander

Tato utilita slouží k rychlé a efektivní práci na vzdáleném/lokálním stroji. Umí vše co potřebujete k životu. Od zkratek pro vzdálené přihlašování až po organizaci adresářů na lokálním stroji. Umí vše, co byste dělali “normálně” moc zdlouhavěle. Naučením se s MC Vám ušetří  několik procent času denně pro běžnou práci.

Po nainstalování MC a Zadání příkazu “mc” v terminálu se Vám otevře nový svět pracovních možností v typicky DOSovském grafickém rozhraní, které je vynikající v tom, že neruší Vaši pozornost.
Po rozkoukání se v MC je vhodno si osvojit pár základních klávesových zkratek. Jejich seznam sebraný z nějakého webu je dostupný zde: MC_shortcuts (sorry autorské právo)

 

Snímek z 2015-03-23 09:41:14

2. Terminator

Prostým otevřením dalšího terminálového okna se začne jevit na obtíž s každým dalším kliknutím. A právě proto je zde terminátor. Místo utváření dalších oken a záložek terminálů vedle sebe je utvoří přímo v samotném jednom terminálu. Navíc umí seskupovat více karet pod sebe a třídit je.

 

Snímek z 2015-03-23 09:42:57

3. CSSH

Pokud správcujete více strojů a děláte na nich ty stejné konzolové operace, oceníte klastrové SSH jako sůl.
s CSSH otevřete každý vzdálený stroj jako nové terminálové okno a psaním do jednoho okna píšete to stejné do dalších X otevřených oken. Pokud potřebujete v nějakém okně něco specifického, stačí do něj kliknout a napsat to samostatně, aniž by se to kopírovalo do dalších oken.

4. SSHFS

SSHFS je umí namountit vzdálený adresář jako lokální složku.
Stačí zadat:

sudo apt-get install sshfs &
sshfs login@IP:/cesta/vzdaleny/adresar  /cesta/k/lokalnimu/adresari

a poté ideálně nastavit aby se příkaz spustil na Vašem PC po startupu.

5. CURLFTPFS

CURLFTPFS je to samé v bledě-modrém jako sshfs, akorát místo protokolu SSH používá FTP a syntaxe je trochu krkolomnější

curlftpfs login@IP /cesta/k/lokalnimu/adresari

Když zadáte příkaz do souboru /etc/fstab, bude se Vám adresář mountit automaticky při startupu.

6. vi/vim

vi a vim je utrpení pro každého začátečníka. Moje první reakce na vi byla velmi vulgární. Postupem času jsem si na vi zvykl a dnes jej považuji za standard. Největší zlo je zvládnout naučit se klávesové zkratky. Po jejich osvojení je vše ostatní brnkačna a lepší editor nenajdete. Jeho výhoda je univerzálnost. Je na každé linuxové distribuci.

Snímek z 2015-03-23 09:42:51