no ROOT firewall na Androidu

Dnes si ukážeme malou drobnůstku na Hemerodech. Pokud nechcete provádět root na své mašině, máte i přesto šanci si nainstalovat nějakej simple firewall pro pocit kontroly Vašeho stroje.

Aplikace se jmenuje NoROOT firewall. Aplikaci lze stáhnout zde a s přihlédnutím k možnostem, pro každého začátečníka je to vhodné a použitelné a to hlavně proto, že aplikace je blbuvzdorná 🙂

Na začátku si zapněte VPNku k serverům NoROOT. Tato VPN dělá jednoduchý torch. Prostě čekuje traffic, který jde přes Váš mobil na svých serverech a vrací Vám data zpět.

V sekci access log je vidět výpis toho, jaké aplikace komunikují s jakými servery. Zde je to trochu zarážející, protože v mém stroji například i mrtvé aplikace (třeba Spotify, instagram atd) pořád někam komunikují.

Vezmeme si třeba obětního beránka a to appku Spotify. Ta komunikuje se serverem 104.199.65.57 na portu 80, což jsou nějaké servery firmy Google.

Komunikace se nám nelíbí, nevíme co je zač a prostě ji bloknememe a to tak, že v sekci access log podržíme prstíček na daném řádku než nám vyskočí okno, kde vybereme volbu Create custom filter a pak následně definujeme, že tato IP adresa má ban dle příkladu níže

No a to je tak maximum, co můžeme udělat s touto aplikací. Můžeme max povolovat anebo blokovat adresy. Výše zmíněným filtrem jsme sice blokly jednu IPku, ale když si Spotify změní komunikaci na servery, tak můžeme začít znovu. Proto nejsnažší je si zjistit jaké IP jsou esenciální pro spotify, tyto servery povolit a vše ostatní dát deny.

I tak, je to pracné, otravné a neponese to žádný výsledek. Proto pokud to myslíte s bezpečností Vašeho hemeroida vážně, pak nejlepší řešení je si stroj rootnout  (Co je to rooting?) a pak můžete nejen odstranit různé bordelové aplikace, vyblokovat si otravné reklamy, umožnit antivirům jejích plný potenciál, uchovat GPS tracking svého zařízení i po factory resetu a mnohé další.