Přicházíte do Brna a nevíte, kde hledat bydlení? Nevíte, kolik stojí bydlení? Neznáte pravidla, finty druhých a způsoby jak si najít solidní bydlení za solidní cenu? Pak je tento článek jako pro Vás. Na základě svých zkušeností jsem se rozhodl udělat pro Vás mix informací a znalostí pracně nabraných za tu dobu.
Takže hned v úvodu odstraníme v Brně z hodnocení koleje. Ptáte se proč?
Koleje jsou:
-
Drahé
- Ano, jsou dražší v porovnáním s privátem v Brně, nebo jsou o stejné ceně ale kvalitativně to pokulhává!
-
Jsou hlučné
- Je tam bordel a rambajz. Většinou (jsou vyjímky – např. o zkouškovém)
-
Není to místo coworkingu
- Až Vám bude babička říkat: “ koleje jsou dobré, protože když člověk něco neví, tak se může na někoho obrátit o pomoc“ Tak jí to nemusíte zas tak slepě věřit. V dobách Facebooku a Googlu už to není až zas tak aktuální argument.
-
Nebuďte naivní, kolej možná ani nedostanete 🙂
- V Brně studuje spoustu Slováků, kteří vytlačují studenty z ČR v bydlení na kolejích. Takže pokud jste např. z Prahy, tak můžete v Brně pravděpodobně zapomenout na kolej v září.
Už jste se rozhodli, že budete hledat privát? Výborně, tak si v hlavě sesumírujte následující otázky, které odlehčí nejen Vám, ale především ostatním.
- Kde chci bydlet?
- Za kolik chci bydlet?
- Vadí mi kuřáci? Budu bydlet s kuřáky?
- Chci mít své soukromí, nebo mít sdílený pokoj? Jsem ochoten bydlet v průchozím pokoji? (Jestli ano, bude to velmi levné bydlení), Jsem ochoten mít sdílenou kuchyň s X lidmi?
- Jak moc velký komfort očekávám?
- Budu studovat? Budu pracovat? Budu bydlet s pracujícímí lidmi?
- Chci hledat bydlení s někým, nebo sám? Jsem muž nnebo žena?
Po zodpovězení těchto otázek je na čase začít hledat bydlení.
Kde začít?
- Nejlepší pro začátek je porozhlédnout a poptat se po kamarádech. Je to nejrychlejší způsob.
- Nemáte-li kamarády, co by o něčem věděli, nevadí. Tak ten vůbec nejlepší zdroj informací jsou nástěnky vysokých škol (MUNI,VUT, hnojárna) v informačních systémech. Je tam tolik nabídek, že stačí při trošce štěstí tak 5 dní hledání a můžete jít okamžitě bydlet. Pokud nemáte přístup k nástěnkám, tak si najděte nějakého studenta a ukecejte ho za pár piv, aby se Vám tam jednou za čas mrkl a přeposlal Vám Info na mail.
-
Další alternativou je www.bezrealitky.cz – Geniální server.
Kde rozhodně nehledat?
Obloukem se vyhněte realitním kancelářím a podobným parazitům. Už jich není potřeba v době internetu. Sbírají drobky a těží z neznalosti druhých.
S kým hledat?
Nejlepší to (nejen) v Brně máte, když jste žena. Z nějakého důvodu je ženám preferováno bydlení shánět lépe. Možná pro předsudky? Nevím. Nechci se pouštět do zbytečných polemik. Zkrátka to berte jako axiom. Pokud jste dvě ženy a hledáte bydlení, máte to nejlepší.
Pokud hledáte bydlení v páru, tak je to také dobré. Pokud jste dva kluci, tak je to o trochu těžší a pokud jste samotný muž, tak se tomu říká smůla hlavně v období září. V období po únoru je vše předchozí napsané docela jedno.
Domluvil jsem si bydlení, na co dát pozor?
Především si dejte pozor, jestli jste nenarazili na nějakou skrytou nabídku nějakého realitního agenta. Jsou docela fikaní v tomto. Systém funguje následovně:
Majitel nechce co chvíle hledat nového nájemníka, tak zadává nabídku realitkám, aby mu někoho našli za provizi. Majitel se s tím neotravuje, má reklamu zadarmo a má po starostech. Realitka rozlepí na pár serverů inzerát a až se někdo chytne, tak jej dovede k majiteli a při podpisu smlouvy si od novonájemníka vezme cca 3000 – 6000 kč za dohoz. Rychle vydělané peníze.
Typicky toho využívají hlavně na nově příchozí studenty v zaří, kteří to moc neznají. Taky se mi povedlo se nechat nachytat.
Pokud jste domluveni na prohlídku, tak Vám dám pár praktických rad na co koukat. Vypsal jsem extrémní situace, které se sice sporadicky, ale občas vyskytují a je dobré si jich všímat. Tudíž:
- Sledujte komunikaci s majitelem. Mnoho Vám to napoví o jeho charakteru, jak s Vámi bude jednat, až se něco posere. A na privátech se posírají věci často 🙂
- Sledujte vnitřek. Hlavně plísně a podobné nechutnosti.
-
Minimálně 4x si přečtěte smlouvu a dejte ji někomu zkušenějšímu na kontrolu. Bývají tam občas různé podivnosti. hlavně u těch méně seriózních majitelů. Typicky:
- Majitel chce, abyste si zařídili plyn, topení, internet na svoje jméno – To ale není Váš problém. Je to jeho zodpovědnost.
- Majitel chce, abyste veškeré opravy spjaté s bytem platili ze svého – A co bude dělat on? Když má nemovitost, tak s ní má spjatou také nějakou povinnost přece.
- Majitel chce jednorázovou nevratnou kauci – To je trošku vychcané, ale také se občas děje.
Kdy jsou nejlepší časy na hledání?
Přes rok v Brně výrazně osciluje nabídka a poptávka.
Září
Studenti se valí do Brna, všeci jsou hrozně nedočkavý na nový svět kalení po maturitě a prvních pocitů odchodu z domu do divokého velkoměsta. Je panika a řeší se otázka, kde budu spát. Poptávka po bydlení je momentálně nejvyšší. Ceny jsou vysoké, bytů nedostatek a celkově je docela frmol. Realitní paraziti zažívají pré a baží se na lidech neznalých.
Přichází listopad
Uvolňují se první místa na kolejích. Někteří studenti vzdávají studium.
Vánoce
Dopíjí se poslední půllitry a nakupují se dárky. V obchoďácích se na Vás valí slogany a začíná se uvolňovat čím dál tím více míst k bydlení. Většina lidí se chystá domů, případně se učí na předtermíny. Jen pracující lidé chodí 9 – 5 od pondělí do pátka.
Únor
Odpadají první studenti od zkoušek. Uvolňují se místa na bydlení na kolejích, je nejlepší čas hledat si privát. Priváty jsou levné, jsou z větší části prázdné.Koleje se vyprazdňují.
Jaro
Trh s bydlením je relativně vyrovnaný. Nový lidé přicházejí bydlet, staří odcházejí bydlet jinam. Zde jsou nejčastější fluktuace. Občas se mírně zvýší poptávka a pak se zase ztratí v průměrné šedi.
Před prázdninami
Většina bydlení končí. Studenti nechcou platit přes prázdniny a odjíždí všude možně do světa. Tohle je druhá příležitost,jak levně a rychle získat bydlení v Brně.
Přes prázdniny se objevuje lokálně zvýšená poptávka v důsledku stěhování nových lidí a někdy kolem čtvrtky srpna se pomalu začínají zdvihat ceny bytů a zase začíná celý kolotoč de novo.
Jaká je cena bydlení?
Průměrná cena bydlení je 2500 kč. To je brněnský standard.
Pak to závisí na mnoha faktorech (nároky na interiér, množství spolubydlících, stáří bytu, lokalita).
Obecně ta lokalita je nejzajímavější faktor. V okolí centra je bydlení kolem 2500 – 4500 kč/osoba. Pokud přenesete přes srdce, že budete muset 15 – 25 minut dojíždět, tak je cena okolo 2100 – 2500 kč za bydlení.
Kolem 1500 – 1700 kč/osoba bývají průchozí pokoje nebo nějaké jiné nabídky, které mají nevýhodu v nějaké věci.
Občas se objevují lokální extrémy, které se mi povedli z větší části vychytat. Já osobně jsem bydlel za 2150 kč, 2200 kč a 2300 kč se vším všady. Je to otázka vůle, znalostí, vašich časových možností a štěstí.
Tak snad jsem Vám aspoň trochu odlehčil při hledání informací a budete se lépe orientovat v hledání bydlení.