IQOS: První nezávislá recenze

1. Úvod

1.1 Definice

IQOS je jazyková hříčka pro frázi (I quit ordinary smoking). Je to alternativa k všeobecně rozšířenému kouření tabáku zabaleného v celulozovém papírku. IQOS je kus hardware v kapse a vypadá jako eseteticky hezká krabička. Tento harware (celek se v článku nazývá pouze pojmem IQOS) obsahuje dvě komponenty.

 • samostatnou komponentu s žíhací komorou do které se strkají speciální cigarety nazývané obchodně HEETS (autor toto nazývá malý IQOS ve svém článku
 • Velkou baterii, do které se zasouvá komponenta s žíhací komorou a dobíjí se žhavič (autor toto nazývá jako velký IQOS).
 • Velký IQOS má vně svůj malý, ale nenápadný operační systém, který dokáže krom diagnostických dat komunikovat s mobilním telefonem přes bluetooth skrz mobilní aplikaci (dostupno pouze pro Android, Apple řekl IQOSu ne).

IQOS nabízí různé příchutě ke kouření, které si sám výrobce různě podivně pojmenoval, aby to znělo co nejvíc sexy. Samotné kouření cigarety probíhá tak, že do do žíhací nádrže nabijete patronu, která obsahuje tabák, filtr, glycerinový nosič a membránu z biopolymeru. Pak zapnete malý IQOS, který tabák v patroně nažhaví na 300 stupňů a inhalujete. Unikátní nahřívací čepel je vyrobená z keramiky, je potažená zlatem a platinou a tabák nahřívá zevnitř.

1.2 Marketingový mix

IQOS je alternativa ke kouření. Stojí na stejné úrovni jako e-cigarety a pro kuřáky je to podobné jako analogie s kávou. Když jdete do kavárny, můžete si vybrat, zdali chcete tureckou kávu, latté nebo třeba cappucino. Každému chutná něco jiného, ale podstata je stejná – každá káva obsahuje kofein.

Těžko se můžeme domnívat, proč výrobce pustil do světa IQOS. Můžeme odhadovat, že stále je lepší, aby takový produkt vydal sám výrobce, než jeho konkurent. Také se můžeme domnívat, že je to cesta, jak si partyzánsky protlačit cestu formou IQOS friendly místy do hospod a restaurací, kde “tradiční” kouření je zakázáno, anebo se můžeme domnívat, že výrobce ze soucitu k nekuřákům vydal IQOS, aby zlepšil postoj a vnímání kouření ve společnosti. Ať už je cíl jakýkoliv, není podstatou tohoto článku a samotnou reklamní masáž společnosti necháme na výrobci.

2. Technologie

Jak již bylo naznačeno, technologie IQOS spočívá v tom, že založená patrona s cigaretou (HEETS) je žíhána o teplotě 300 stupnů celsia. V porovnání u konvenčního kouřením je tabák spalován při teplotě kolem 800 stupnů. Proto se u IQOS v literatuře vžil pojem Heat not burn (HnB). Z tohoto hlavního a podstatného důvodu IQOS neobsahuje popelovinu a také obsahuje řádově méně škodlivin, které běžně vznikají při nedokonalém spalování. Porovnání množství škodlivin provedla jediná nezávislá studie, která nebyla placená výrobcem. Studii si můžete stánout k přečtení níže:

2.1 Porovnání množství škodlivin mezi cigaretou a IQOS

Zdroj: https://www.iqosmag.com/Analysis-of-harmful-substances-in-HEETS-from-the-Swiss-study-how-much-is-IQOS-healthier-A_6498

Analyzed substanceIndicative consequences
inhalation by wiki
IQOSNormalcigaretteHow much healthier is IQOS in %
Basic
Nicotine [μg/cigarette] addiction301 361 -16%
Temperature [°C]  330 684 N/A
Number of measured coatings  12,613,3N/A
Volatile organic substances, amount of μg per 1 cigarette
  Acetaldehyde natural substance 133 610 -78%
  Acetone irritant 12 95,5 -87%
 Akrolein  linked with lung cancer 0,91,1 -18% 
 Benzaldehyde N/A1,2  2,4-50% 
 Krotonaldehyde toxic, irritant 0,7 17,4 -96%
 Formaldehyde irritates respiratory tract 3,24,3 -26% 
 Isovaleralddehyde commonly in food 3,58,5 -59% 
 Propionaldehyde N/A 7,829,6 -74% 
     
Polyaromatic hydrocarbons, ng/1 cigarette
 Naftalenea headache, vomiting 1,61105  -99,9%
 Acenaftylene N/A 1,9235-99% 
 Acenaften N/A 145 49+295% 
 FluorenN/A 1,5 371-99% 
 Antracenetoxic, irritates respiratory tract0,3 130 -99% 
 Phenantrenecarcinogen 2 292-99% 
 Fluorantenless dangerous carcinogen 7,3123 -94% 
 Pyrenetoxic for kidneys and liver6,4 89 -93% 
 Benz[a]antraceneN/A 1,833 -94% 
 Chrysenless dangerous carcinogen 1,548 -97% 
 Benz[e]acefenantrylene N/A0,5 24 -98% 
 Benzo[k]fluorantene N/A 0,424 -98% 
 Benzo[a]pyrenesuspected carcinogenicity 0,820 -96% 
Inorganic substances, ppm smoke
 Carbon dioxidepoisonous, commonly in nature3057  >9000 N/A 
 Carbon monoxidepoisonous, blocks oxygen in the blood328 >2000  N/A
 Nitric oxidepoisonous, releases muscles5,5  89,4-94% 

Velký IQOS plní funkci diagnostickou, esetickou, ochrannou a dobíjecí.

Malý IQOS je složen z žíhací komory, ve které se nachází čepel. Na tuto čepel se zatlačí HEETS a po zapnutí pokynu pro žhavení čepele se začne žíhat tabák, který pak konzument vdechuje stejně, jako kdyby šlukoval cigaretu.

Zajímavější je konstrukce samotné cigarety HEETS. Ta je složená z výše zmíněného tabáku, který je upraven do vláken. Za tabákem se nachází filtr napuštěný glyceridem. Ten slouží jako nosič pro žíhané páry. Tedy přenáší žíhané tabákové výpary do membránové soustavy z biopolymeru, která nosič zachytává a uvolňuje žíhané tabákové výpary přes celulozový filtr až do plic kuřáka. Celý tento proces je poháněn plícemi uživatele, který aktivně vdechuje kouř.

3.Produktová nabídka

3.1 Hardware

Produktová nabídka hardware je zaměřena jednoduše. Jsou dostupné tři varianty IQOSů. Liší se pár drobnostmi a mně osobně výběr připadl jako z bláta do louže.

 1. IQOS 2.4 PLUS
 2. IQOS 3
 3. IQOS 3 MULTI

 • V principu se jednotlivé možnosti od sebe liší designem, což lze očekávat, že je hlavní výběrové kritérium většiny lidí (analogicky jako když většina žen vybírá auto dle barvy). Zajímavé je, že dražší varianty mají univerzální USB-C, kdežto nejlevnější 2.4 má jen USB-B.
 • Další parametr volby může být doba nabíjení a doba žhavení IQOSu, což může být příjemnější pro jeho každodenní použití.
 • Trochu z davu vyčnívá IQOS 3 Multi – který dokáže žhavit až 10 HEETS za sebou.

Ať už je skladba hardware zacílena jakkoliv, chtělo by to samostatnou recenzi pro lepší pochopení rozdílů mezi jednotlivými přístroji pro uživatele. Domnívám se, že v trafice s tímto těžko pomohou, když je produkt vcelku v ranné fází prodejů. Já si pro začátek pořídil IQOS 2.4 PLUS a ocením doplnění zkušeností těch uživatelů, kteří si pořídili jiný, včetně odůvodnění a reálného každodenního testování.

3.2 Spotřební materiál

Produktová nabídka cigaret (označené jako HEETS) je podobně skromná. V základu je 6 možností, vágně nazvané jako příchutě. Autor příchutě odnotil následovně:

 1. Turquoise (alias mentolová – fuj)
 2. Bronze (ta, co se hůř spaluje a hůř se kouří)
 3. Amber (střední tvrdost – něco jako L&M)
 4. Sienna (chutnalo mi nejblíž podobně jako Marlboro)
 5. Yellow (Nepamatuji, jak to chutnalo. Ale asi jako všechny ostatní HEETS velmi podobně)
 6. Blue – (nezkoušel jsem, má to být jakási ledová chuť).

4. Vlastní zkušenosti a porovnání s konvenčním kouřením

4.1. Pozitivní

4.1.1 Kouření v místech, kde to nejde

Za hlavní a nejpříjemnější parametr považuji, že IQOS si jde zakouřit ve většině míst, kde cigarety nejsou tolerovány nebo nejsou žádoucí. Nehovořím jen o restauracích, které jsou IQOS fiendly, ale třeba i doma v obýváku, v autě nebo v kanceláři. Tím, že nesmrdí, tak prostě nevadí. A to je ten nejvýznamnější benefit IQOSu. Nebudete trhat partu tím, že si “odskočíte” na 5 minut.

4.1.2 Žádný popel

Jak již bylo naznačováno, IQOS neprodukují popelovinu. Ubyde zbytečného úklidu po popelu, zmizí smrad (zápach) z popelu. Je to velmi příjemné.

4.1.3 Žádný smrad

Smrad z cigaret ocení nejen kuřáci, ale především jejich okolí a nekuřáci. Na rodinných oslavách už neuslyšíte peskování od tetiček, že vás vidí po roce a pořád jim smrdíte jak popelník. Prsty nejsou žluté, nesmrdí po vajglech.

4.1.4 Škodliviny a zdraví

Menší množství škodlivin je spíš optická věc a není to moc zajímavý tahoun, proč migrovat na IQOS. Nicméně pokud jste vášniví kuřáci, stejně jako já, pocítíte po ránu, že po pár dnech ubyde nejen hlenu, ale i plíce začnou být mírně vzdušnější a již po týdnu mi zmizel i nepříjemný kašel.

4.2 Negativní

4.2.1 Uživatelská zkušenost

Když překousnete to, že pro kuřáka IQOS smrdí jak spálená sláma a zvyknete si na něj, tak hlavní nevýhoda u IQOSu je samotná uživatelská zkušenost s ním. Je zkrátka otravné, když si chcete zapálit a zjistíte, že IQOS není nabitý. Stejně tak se musíte pořád starat o to, aby celé zařízení bylo nabité, jinak máte smolíka. Samotné nabíjení trvá vcelku dlouho.

4.2.2 Design je na oko

Design je sice krásný, ale ve tmě po hmatu mám problém najít tlačítko na otevírání IQOSe, a pletu si jej s tlačítkem pro bluetooth, které je pro uživatele iOS stejně na nic.

4.2.3 Čekání na zážeh, Houstone

Před samotným kouřením je otravné čekat, než se IQOS nabije, aby mohl žíhat. Jako kuřák jsem zvyklý, že vytáhnu cigaretu, zapálím ji a hotovo. Nečekám minutu, než se mi zapalovač pokaždé nažhaví.

4.2.4 Čištění a údržba

IQOS je doporučeno po 20 vykouřených cigaretách vyčistit. To je taky otrava navíc. Samotná údržba pro začátečníka není příliš intuitivní věc a při chybném drbnutí do žhavící čepele, můžete IQOS nenávratně poškodit. Po pravdě, nedokážu si představit, jak něco takového masová veřejnost dokáže obhospodařit.

4.2.5 Duchřina v OS

Párkrát jsem IQOS nějak gramlavě strčil po vykouření zpět do krabičky a on se mi nenabil. Sem tam mi indikoval červeně nějakou vadu, která vymizela po jeho vypnutí a zapnutí. Považuji to za dětské nemoci, ale pokud máte IQOS pár dní v ruce, vcelku se děsíte, co ta věc dělá když nic nemá dělat.

4.3 Neutrální

4.3.1 Cena

Cena u IQOS nehraje roli. Stejně jako další tabákové výrobky i na IQOS se vztahuje spotřební daň, nicméně i tak je cena velmi podobná, jako když si jdete koupit cigarety. Překvapilo mě, že třeba v Německu mají v automatech na cigarety také HEETS. Jinak v ČR je dostupnost HEETS taková různá.

4.3.2 Další krabice do krámu

IQOS se na první pohled zdá jako “další krabice do krámu”. Pokud si IQOS představíte jako velký zapalovač, tak se na tom nic nemění. Je potřeba mít na mysli, že je to zapalovač za 900,- Kč.

4.3.3 Kuřácký zážitek

Kuřácký zážitek je vcelku individuální. Já za sebe hodnotím, že mi příchutě připadají velmi podobné po pár dnech kouření (zvyknutí si) dokonce i velmi podobné kouření tradičních cigaret.

5.Závěr:

IQOS si najde své kamenité zastánce, ale i odpůrce. Osobně tuto alternativu vnímám, že bude mít podobný spád jako analogie s příchodem televize v dobách, kdy byla rozšířená rádia. Také se hlásalo, že to bude konec práce na polích, protože všichni budou otroci televize a nikdo nebude pracovat. Postupem času televize prorostla do společnosti a stala se její neodbytnou součástí. Dnes je vnímána jako barevný, velký monitor a nikdo se nad tím už moc nepozastavuje, protože je to standard v každé domácnosti, na kterém staví jiní výrobci (internetové televize).

Doporučil bych IQOS jako dobrý doplněk ke kouření, který si najde své místo v životech ostatních lidí. Zde jsou některé příklady:

5.1 Kompromisy v partnerském vztahu

Mohou to být živnotní situace, kdy v partnerského vztahu s nekuřáckou partnerkou/partnerem hledáte kompromis na téma cigarety. IQOS příjemně řeší tuto situaci. Přihlédnutím k potřebám obou stran 🙂

5.2 Bez balkonu

Mohou to být situace, kdy nechcete v zimě klepat kosu před panelákem, protože nemáte balkón, ale chuť na cigaretu máte. IQOS elegantně řeší tuto situaci. Ne každý chce, aby mu doma obývák smrděl cigaretami, pokud si váží svých návštěv.

5.3 V práci

Musíte sinpíchnout, když jdete na cigaretu? Co si tak prostě blafnout v kanclu? IQOS je cesta, ale nejspíše ne pro ty, kdo nahrazují manuální roboty u pásu někde v továrně.

5.4 Tety na návštěvě

Mohou to být situace, kdy se mají stavit tetičky jednou za rok a vy jim nechcete na rodinném srazu smrdět jak vajgl. IQOS tu situaci řeší elegantně.

5.5 Dlouhá cesta ze zahraničí

Pokud nechcete zdržovat své spolucestující pauzou na cigarety nebo je dusit výpary z cigaret v autě, IQOS je opět rozumný substituent.

Motivace pro zakoupení je rozhodnutím každého uživatele, který je zodpovědný za své zdraví a případně za zdraví svého okolí. V mnoha ohledech mají kuřáci možnost si zapálit v mnoha místech, ale nekuřáci nemají možnost si zvolit, kdo si vedle nich ne/zapálí. IQOS si lze zakoupit v trafice samostatně. A pokud chcete slevu a výhody navíc (třeba pár krabiček HEETS) k IQOSu zdarma, stačí chvíli googlit.