Wake on LAN

Wake on LAN je síťový standard umožnující vzdálené probuzení počítače. Nutnou podmínkou pro užívání této funkce na straně cílového počítače (tedy toho, kterého chceme budit)  je: Podpora základové desky pro funkci WOL Povolení WOL v BIOSu Povolení funkce WOL na ethernetu u koncového stroje   Jak funguje WOL? WOL funguje velmi jednoduše a přímočaře na…

WiFiKill na Ubuntu

Dnes si ukážeme malou fičuru, jak na bezdrátové síti vyblokovat provoz. Kdy takovou fintu fň budete chtít použít? Když Vás někdo na***e 🙂 Když je na wifině tuna lidí a vy zrovna potřebujete pracovat Podstata této metody je v podvržení defaultní gatewaye ostatních strojů v síti. Totiž každý telefon, který se připojí na router má…

Ubuntu 18.04 Bionic Beaver upgrade

První dojmy z upgrade na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver jsou více než dobré. Operační systém je odladěný a upgrade probíhá relativně bezproblémově. Pojme si ukázat, jak na to. 1.Kontrola před upgrade Nejdříve než se pustíme do upgrade, buďte si jisti, že máte vše zazálohováno. Kdyby se upgrade náhodou nepovedl, je dobré mít jistotu. Pro zálohu…

Gnome linux seahorse

je jedna věc, která mi na GNOME pije krev…. Seahorse. Původně dobrá myšlenka, nedotažená do konce. Určitě to každý co užíváte GNOME znáte. Nastavíte si autologin po startu PC a po prvním přihlášení vyskočí… Debilní keyring. Dnes vám ukáži jak se toho zbavit třemi kliknutími. Vyhledejte si seahorse (klíče a hesla pa česky) nahoře jak…

UCTO2018 na linuxu jako server

1.Úvod Software ÚČTO je v mnoha firmách hluboce zakořeněn. Pro současné mladé hipstříky a „script kiddies“ to vypadá jako totálně předpotopní software. V momentě, když s tím GUI začnete pracovat, uvědomíte si ten absolutní focus na práci. GUI je natolik výborně vytvořené, že umožňuje maximální produktivitu bez potřeby myši. Smutné je, že vývoj software je…

Symlinky, hardlinky a cloudové synchronizace

Koukali jste někdy na rozdíl mezi symlinkem a hardlinkem? A bylo to dle definice pochopitelné? Pro mě ani moc ne. Proto vznikl tento článek. 1. Obecné informace: 1.1 Symlink: Odkazuje na soubor, nebo adresář Je univerzální, kopírovatelný mezi systémy Nenese žádou konkretní hodnotu o souboru, na který odkazuje. Jinými slovy – Tvorbou symlinku prostě odkazujeme…

Zálohujeme na linuxu – rsync a jeho modifikace

1. Úvod Zálohování na Linuxu patří svými možnostmi k velmi pokročilému a dneska si společně ukážeme pár takových základních nástrojů, jejich použití a rozdíly mezi němi. Jedná se o: rsync rdiff-backup duplicity rsnapshot 2. Nástroje 2.1. rsync Je úplně ten nejvíc triviální nástroj, ze kterého vychází všechny ostatní dále popisované utilitky. Rsync umí v základu prostě…

2. díl – Když všude je doma – xRDP

V předchozím díle jsme si ukázali vzdálený přístup přes SSH. Občas se ale hodí mít nějaké grafické prostředí, ve kterém lze pracovat. Toto je dosti ošemetné řešení u všech OS. U OS Windows docílíte vzdáleného přístupu (RDP) tehdy, máte-li  windows Proffesional, nebo Windows server a na něm terminálové služby. U Linuxu je tomu jinak xRDP…

1. díl – Když všude je doma – SSH pro život

SSH je zkratka slova secure shell, což je označení pro program i pro kryptografický komunikační protokol používající TCP/IP. Tento protokol byl vyvinutý jako náhrada za nedostatečně  bezpečný telnet protokol a to tím, že SSH umožňuje utvořit zabezpečený kanál pro datovou komunikaci mezi dvěma entitami, typicky u architektury klient – server. Specifikace protokolu obsahuje dvě verze,…

Konzolové aplikace

Jsou věci, které jednodušše mění zajetá pravidla. A pak jsou věci, které fungují několik desítek let a jsou brány jako standard pro práci. Nikdo nad němi nepochybuje. Nad následujícím přehledem terminálových programů není o čem pochybovat. Život by byl bez nich utrpení. 1. Midnight Commander Tato utilita slouží k rychlé a efektivní práci na vzdáleném/lokálním…

Uložení hesla na FTP v Midnight Commander

V prostředí Midnight Commanderu lze ukládat hesla k FTP účtům a přistupovat tak vzdáleně bez opakovaného zadávání hesla. Ukáži jak na to. 1. v prostředí MC zadejte F9, klikněte na pravý a nalezněte FTP spojení 2. Zadejte název počítače (username)@IP –> Např. pepin@10.15.1.9 a zmáčkněte enter 3. Po výzvě zadejte heslo pro přihlášení (bilaorchidej123) 4. Zadejte…