1. Úvod:
Před více než 6 měsíci jsem se rozhodl vyzkoušel aplikaci sleep time. Aplikace funguje prioritně jako budík a to tak, že se zapne a telefon se vloží pod polštář. Sama aplikace komunikuje s gyroskopem a mapuje fáze spánku na základě míry Vaších pohybů těla v průběhu noci. Až přijde ten pravý čas, tak Vás probudí. Protože je to chytrá aplikace, tak ví, že v přesně definovaný čas se málokdo vzbouzí, ale každý máme biologický interval, ve kterém jsme ve fázi „skoro před probuzením“. Aplikace tento interval přijmá a očekává na nejvhodnější moment (Fáze REM), kdy Vás probudit.
Po několikaměsíčním sběru podávám přehledné statistiky k nahlédnutí. Informace jsou zpracovány a vyploceny samotným programem.
2. Data
Aplikace je poměrně hloupá a zpracovává pouze dvě nejdůležitější informace. Kvalitu spánku a dobu spánku. Tyto dva parametry dává k porovnání s dalšími vstupy. V následujících obrázcích je vizualizace dat:
obr 1: Pro každý den software vyplotí sumaci po ránu ve formě grafu, kde se střídají fáze spánku.
obr 2: Zobrazení nejzajímavějších trendů
obr 3: Vizualizace trendu kdy byla aplikace spuštěna před spaním.
obr 4: Trend průměrné doby spánku v průběhu měsíců
obr 5: Trend průměrné kvality spánku v průběhu času
obr 6: Korelace mezi činnostmi a kvalitou spánku za celé sledované období
obr 7: Průměrná kvalita spánku v průběhu týdne. Vypočítáno jako průměr na každý den za celé sledované období
obr 8: Průměrná doba spánku vypočítána jako průměr pro každý den za celé sledované období
3. Komentář:
Kvalita spánku je racionálně definovaný parametr, avšak neodpovídá realitě.Často je zkreslován, když je nedostatečná doba spánku a mnoho fází REM. Tímto vzniká falešně pozitivní informace, která v krátkodobém hledisku zkresluje informační hodnotu.
U obr 6 jde vidět nesmyslná korelace mezi kvalitou spánku a aktivitou zapsanou. Fyzicky jsem se po tréninku v posilovně nebo běhání cítil odpočatý a dobře vyspaný, avšak aplikace vyhodnotila nedostatečnou kvalitu spánku v důsledku málo fází REM.
Aplikace u z podstaty měření pomocí gyroskopu neumí vyhodnotit různé fyziologické chyby, jako jsou odchylky spánku vlivem konzumace alkoholu. V tomoto ohledu vznikají opět falešně pozitivní výsledky v důsledku nadměrných fází REM a krátké doby spánku.
Aplikace dále umí spostu doplňkových činností, které nejsou popisovány
- Nastavit pro raní probuzení hezkou melodii.
- Nastavit po probuzení měření tepové frekvence (měření probíhá pomocí měření infračerveného záření z palce)
- Nastavit vložení smajlíka, který podává informaci o pocitu po ranním probuzení
- Nastavit příjemného zvuku před spaním, aby se lépe usínalo
- Export surových dat ve formátu csv pro vlastní zpracování
4. Závěr:
Aplikace je celkově dobrá pro pobavení, ale nikdy se svými technickými nedostatky nedostane do popředí masové veřejnosti. Zobrazuje zkreslené informace, které je z části možno v průběhu dlouhodobého pozorování a užívání aplikace eliminovat.
Aplikace má reálnou obavu, že bude vylačena z trhu konkurencí jako je FitBit nebo Jawbone UP, které umí měřit i tepovou frekvenci a jsou pohodlnější pro užívání.