Příprava na AZ 104
Úvod
Na jedné straně je mnoho lidí, kteří několik let pracují s nějakou technologií a jsou v ní velmi vyspělí a pak máme na druhé straně nováčky s přebujelou představivostí o svých kvalitách i schopnostech. Rozdíly mezi oběma stranami jsou propastné a pro nezúčastněné strany mimo oblast se tato rozdílnost těžce hodnotí. Pro mnoho společností je takovým základním benchmarkem zkušební doba, kde stejně většinou do těch tří měsíců kvality a nekvality vyplují na povrch. Jak se říká, lásku ani kašel neutajíš. Bohužel je to pro mnoho firem 3 měsíce vyhozených peněz, kterým se říká zkušenosti 🙂
Certifikace (nejen) ve světě IT specialistů je forma, jak se naladit s ostatními na stejnou notu. Je to forma benchmarku, která pro ostatní lidi mimo oblast slouží jako pomyslná linka srovnávacího indexu. Pomáhá na několika stranách. Nováčkům i profesionálům dává objektivní zpětnou vazbu, pro třetí strany zase “něco”, o co se mohou opřít a z čeho mohou usuzovat lecjaké kvality. Samozřejmě certifikace jako každá jiný věc je jen část papíru a nevypovídá o mnoha dalších kvalitách, které jsou potřebné (například soft skills, mix tech skills, schopnost myslet synergicky/analyticky atd.), ale i tak je to dobrý základ na kterém se dá postupně stavět odbornost a není to nic, za co by se člověk mohl stydět.
V tomto článku se už nadále budeme věnovat problematice certifikace z pohledu zájemce a budeme si povídat o certifikacích od Microsoftu, speciálně o AZ104.
Důvody pro certifikaci
Důvodů je hned několik a zkusíme si je lehce shrnout. Pro každého tyto důvody mohou být různé. Pro spoustu zájemců se jedná o obecné zvyšování odbornosti, o prestiž, či být mnohem více konkurenceschopný. Jde o formu jak postupně růst kariérně, finančně, znalostně. Je to o zvídavosti a radosti dovědět se něco nového. To jsou většinou hlavní důvody. Jako vedlejší efekt jakékoliv certifikace jsou výsledky mentální práce, ne vždy viditelné na první pohled. Jsou to nabyté teoretické znalosti, které pomáhají učňovi mnohem lépe a efektivněji do nějaké oblasti proniknout, být schopen použít tyto teoretické znalosti a s trochou kreativity je přetavit v něco nehmotného, co má přidanou hodnotu pro zákazníka. Je to forma cyklu úspěchů, kdy jeden pozitivní výsledek pak vyvolává pozitivní odezvu jinde a tak se dále proces řetězí.
V neposlední řadě je to příjemný pocit, když je výsledek certifikace úspěšný. Přináší to jistou míru sebeuspokojení, seberealizace a pocitu, že “člověk ještě nepatří do starého železa” 🙂
AZ104, co k ní, kde začít, jak začít
Pro začátek je dobré mít s Azure alespoň nějaké zkušenosti. Čím déle s danou problematikou pracujete, tím snadnější certifikační testy poté jsou. Všechny otázky v testu jsou z praxe, byť velmi obecně pojímané. Proto pokud jste zkušený mazák v Azure, klidně tuto část přeskočte. Pokud naopak čtenář s Azure pracuje tak cca. 6-12 měsíců, tato část je přesně pro něj.
Je dobré si na začátek zopakovat základy, které jsou obsaženy v AZ900 certifikaci. Není nezbytně nutné si AZ900 certifikaci dělat, ale je více než vhodné mít pevné základy, na kterých se dá stavět. Znát základní nomenklaturu, orientovat se v grafickém prostředí, mít ponětí o práci přes příkazovou řádku a jejích možnostech, chápat benefity cloudu oproti modifikované variantě klaudu. (Vysvětlíme si na závěr)
Problematika kolem AZ900 je otázka na pár dní studia a o to snadněji se poté dá v pojmosloví užívaném na AZ104 pracovat. Lépe se chápou souvislosti.
Každému vyhovuje jiný styl studia. Proto už zde autor bude více subjektivní. Výsledkem Vám pak bude certifikát:
Videomateriály
Na začátek autorovi hodně pomohly videokurzy z Udemy. Je tam za zlomek ceny (obzvlášť když je nějaká akce) k dispozici mnoho výborných kurzů, které pomohou jak s pochopením konceptů, tak i s názornou vizualizací. Občas se tam vyskytne i nějaká správná odpověď, která bude na certifikačním testu.
S určitými výhradami mohu doporučit tyto kurzy:
AZ900
AZ104
Výhrady v tom smyslu, že obsah se pomocí videí lépe konzumuje, ale na druhou stranu tam není vždy vše, co by se dalo očekávat v závěrečném certifikačním testu. Videomateriály jsou prezentovány lámanou angličtinou, jsou to vesměs rozsekaná videa na pár minut, a proto jsou s přimhouřením oka doporučována.
Materiály k četbě
Většina materiálů k četbě je volně dostupná na stránkách learn.microsoft.com
Odkazy dobře shrnuje tento článek:
https://www.testpreptraining.com/blog/how-difficult-is-the-microsoft-azure-az-104-exam/
Většina materiálů, které jsou od Microsoftu, je užitečná do té fáze, kdy jsou tam odkazy na jejich dokumentaci.
Přípravné kurzy od Microsoftu nejsou tak užitečné v tom smyslu, že tam není na první pohled zřetelně vidět, co je možno očekávat v certifikačním testu. Je tam mnoho odkazů na dokumentace, které stojí za to si pročíst, ale mnohem více získáte z některých videí z Udemy, která jsou zkrátka lépe konzumovatelná.
Samotný example test, který Vás bude čekat je možno prohlédnout zde:
Testové materiály
Jako jeden z nejvíce užitečných materiálů hodnotím modelové testy, které je možno zakoupit na Udemy. Není nic lepšího, než si ozkoušet testy nanečisto. Zde,
v tomto kurzu je naprosto vynikající souhrn více jak 400 testových otázek. Pokud každý test zvládnete alespoň na 60%, je zde velká pravděpodobnost, že závěrečný test zvládnete určitě na více než 70%. Certifikační test má hodnocení v bodech. Tedy 780 bodů znamená úspěšně splněný test na 78%. Pro projití je potřeba alespoň 700 bodů, tedy 70%.
Tyto testy dává smysl začít procházet až po prohlédnutí některých z výše odkazovaných videí, anebo po detailnějším projití odkazů na Microsoft dokumentace. Jedná se o nejlepší přípravu. Po ukončení testu je možno pak procházet jednotlivé odpovědi, u kterých je i výborným způsobem vysvětleno zdůvodnění jaká odpověď je ta správná a proč. Myslím, že za celou tu sadu modelových testů jsem našel tak na 4 otázky, které podle mě byly špatně. Nejvíce jsem se zamotával v oblasti jak fungují lock resources, jaká mají pravidla a pak věci na conditional access (většinou byly otázky podivně formulovány).
Na Udemy je v modelových testech tak 72 – 92 otázek a je na to 2hodiny a 30 minut času. Při reálném testu je kolem 50 otázek a je na to 1hodina a 30 minut času.
Postup před testem
Nejdříve je potřeba si test objednat na webu Microsoft, odkud jste směrování na webovky PearsonVUE. Certifikace (v roce 2022) stála 110 USD a nějaké poplatky navíc. Celkem tedy 133 USD. Poté je potřeba se podívat, jak přesně bude test probíhat. Výborné video s popisem podrobností lze naleznout na youtube zde:
Video ukazuje, jak přesně krok po kroku postupovat v případě, že si chcete certifikaci provést u sebe doma. Dodává některé tipy, na co si dát pozor, jak připravit místo aby vše bylo ťip ťop. Naleznete i ukázku, jak přesně vypadá GUI při certifikačním testu, jaké funkce má dostupné a jak se vyplňují odpovědi. Co je možné, co není možné. Je dobré si PC na kterém budete test dělat patřičně předchystat, pozvypínat antiviry, otestovat si pomocí systemchecku z PearsonVUE, že na PC funguje mikrofon, kamera, zvuk a další parametry potřebné pro test.
Spoiler
V průběhu certifikačního testu se NESMÍ používat internetový prohlížeč. Nesmíte mít na pozadí PC nic zaplé. Žádné programy v pozadí nesmí běžet. Po celou dobu jste pod dohledem na webkameře. Nesmíte mít nikde poznámky, nesmíte mít nic na stole. Žádné elektronické zařízení, žádné podezřelé oblečení kde by se mohla skrývat kamera. Nesmíte mluvit, ani si mumlat otázky.
Test si můžete vybrat v různých jazycích, čeština v nich není. Tedy nejbližší je angličtina.
Je povoleno mít maximálně vodu na pití a žvýkačku. V průběhu testu se musíte dívat jen a pouze do PC, nikam jinam. V případě odejití od stolu, jste automaticky diskvalifikování. Ujistěte se, že za Vámi nikdo nepřijde do pokoje na návštěvu v průběhu testu. Pokud na Vás někdo začne v průběhu testu mluvit, hrozí diskvalifikace. Pravidla jsou opravdu velmi přísná a je dobré je nepodceňovat. V případě reklamace Vám peníze v takovýchto odvoláních nebudou vráceny. Nemáte-li doma tyto možnosti, raději využijte služeb některého ze školících center.
FAQ
Jak dlouho ses na test učil?
Učil jsem se celkem 8 dní od rána do večera. Nejvíce času mi zabralo sledování videí, které jsem sledoval na rychlost 1,5 – 2 🙂 Mnohem více času jsem pak věnoval modelovým testům, které mi dali nejvíce. Především ty odpovědě na otázky mi hodně pomohli. V průběhu jsem pročítal dokumentace z netu u věcí, u kterých jsem chtěl více detailních informací.
Většina lidí na internetu psala, že se na test učila tak 14 dní dopředu.
Je test těžký?
Nemůžu hodnotit objektivně. Záleží jak moc bohatou zkušenost máš s administrací. Pokud 12 a více měsíců zkušenost s Azure na denní bázi, asi bude test snažší. Pokud nemáš tak častou a intenzivní zkušenost, tak bude logicky test náročnější. Subjektivně bych řekl, že byl lehčí než ty example testy z Udemy (ty byly fakt hlavolamy občas), ale i tak tam bylo hodně takových občas chytáků, nebo hůř pochopitelných věcí. V certifikačním testu bylo hodně těch jednodušších otázek z modelových testů, takové ty tzn. záchytné. To hodně pomohlo. Závěrečný test jsme dal na 87%.
Na závěr – Rozdíl mezi cloudem a klaudem.
V souvislosti s rozvojem cloudových technologií se objevilo mnoho pro spotřebitele klamajících firem, které nabízí klaudová řešení pod záminkou, že se jedná o cloudové řešení. Pojďme si to lépe ukázat na příkladech, než to teoretizovat.
Typický klaud č.1
Účetní firma má účetní software. Servisní firma nabízí správu účetního software u sebe v jejich klaudu. V podstatě vezme krabicovou verzi daného software, nainstaluje ji u sebe na nějaký virtuální stroj a interpretuje to jako cloudové řešení pro firmy. Podstata je v tom, aby software mohl být cloudový, musí být od počátku k tomu napsán. Musí používat všechny ty vynikající benefitky kteří AWS/Azure/GC nabízí aby to bylo opravdu dynamické, pracovalo to vysoce efektivně se zdroji, kód byl výborně optimalizován na dané řešení. To, že vezmu sw třetí strany, hodím ho do virtualizace a chlubím se cizím peřím —> to je klaud.
Typický klaud č.2
Nejmenovaná brněnská firma nabízí hosting eshopu pro své klienty. Původní struktura jejich podnikání byla —> Co virtuální stroj, to jeden zákazník. Napadlo je, že by šli do cloudu. Když ono je to hrozně trendy teďka. Pojali to po brněnsku. Jejich pojetí klaudu bylo založeno na tom, že vezmou virtuální stroj zákazníka, zmigují jej do Digital oceanu. Proč DO? Protože Azure/AWS byl pro ně moc drahý. A jaký byl benefit z této migrace? Žádný. Měli pocit, že jim běží virtuál někde v jiném DC, že je to více klaudové než cloud. Pro klienta z toho neplynul žádný benefit, oni než aby si najali odborníky, udělali si to amatérsky po svém. Klasický failure na trhu. Žádné benefity autoscalingu, žádné optimalizace, žádné z přidaných hodnot cloudu nebyly užity.