Symlinky, hardlinky a cloudové synchronizace

Koukali jste někdy na rozdíl mezi symlinkem a hardlinkem? A bylo to dle definice pochopitelné? Pro mě ani moc ne. Proto vznikl tento článek. 1. Obecné informace: 1.1 Symlink: Odkazuje na soubor, nebo adresář Je univerzální, kopírovatelný mezi systémy Nenese žádou konkretní hodnotu o souboru, na který odkazuje. Jinými slovy – Tvorbou symlinku prostě odkazujeme…

Zálohujeme na linuxu – rsync a jeho modifikace

1. Úvod Zálohování na Linuxu patří svými možnostmi k velmi pokročilému a dneska si společně ukážeme pár takových základních nástrojů, jejich použití a rozdíly mezi němi. Jedná se o: rsync rdiff-backup duplicity rsnapshot 2. Nástroje 2.1. rsync Je úplně ten nejvíc triviální nástroj, ze kterého vychází všechny ostatní dále popisované utilitky. Rsync umí v základu prostě…

4. díl – Instalace klienta WinConn pro spuštění aplikací z Windows serveru na Linuxu

Abychom mohli přistupovat k Windowsovským programům z Linuxu, lze to dvěma způsoby. Jeden je přes příkazovou řádku, druhý přes aplikace. Ukážeme si ten druhý způsob, je víc použitelný. Přehled dílů: Konfigurace doménového řadiče Konfigurace RDS (remote desktop services) Konfigurace RemoteApp služby a ukázka spuštění služeb na Windows klientech Instalace klienta WinConn (modifikace freeRDP) pro spuštění…

3. Díl – Konfigurace RemoteApps na Windows server 2012R2

RemoteApp je služba, která umožní, abychom nainstalované programy na jednotlivých účtech na Windows serveru u  uživatelů si mohli spustit jako službu na libovolném stroji. Přehled dílů: Konfigurace doménového řadiče Konfigurace RDS (remote desktop services) Konfigurace RemoteApp služby a ukázka spuštění služeb na Windows klientech Instalace klienta WinConn (modifikace freeRDP) pro spuštění aplikací na Linuxu 3. Konfigurace remoteApps…

2. Díl – Konfigurace Remote desktop services na Windows server 2012R2

V tomto článku navážeme na předchozí návod o konfiguraci doménového řadiče. Zde budeme nastavovat vzdálené přístupy pro uživatele domény. Dříve v literatuře popsáno jako terminálové služby, dnes známé jako remote desktop services. V podstatě jde o to, že Microsoft umožnuje CAL licence pro povolení přístupu více uživatelů. Aby bylo možné toto mít legálně ošéfené, musí…

1. díl – Konfigurace Doménového řadiče na Windows server 2012 R2

Dnes si ukážeme, jak mít v linuxu dostupné programy, které běžně nejde řešit přes WINE, nebo různé emulátory. Představme si, že jsme na linuxovém klientu, ale nutně potřebujeme třeba Photoshop. Jedno řešení je si udělat na PC dualBoot a přistupovat k Photoshopu tak, že vždy přepneme OS. Další řešení lze s WindowsServerem. Toto řešení Vám…

Jak se staví Sigfox

Dnes si ukážeme Sigfox v praxi. O Sigfox už není potřeba se nějak více rozvášňovat. Bylo o něm napsáno víc než dost a notno dodat, že ono bylo opravdu více napsáno, než co se ve skutečnosti zatím událo. Se stavbou Sigfoxu se začalo někdy okolo prosince 2016. Do dneška stále o této síti slyšíme jen v…

2. díl – Když všude je doma – xRDP

V předchozím díle jsme si ukázali vzdálený přístup přes SSH. Občas se ale hodí mít nějaké grafické prostředí, ve kterém lze pracovat. Toto je dosti ošemetné řešení u všech OS. U OS Windows docílíte vzdáleného přístupu (RDP) tehdy, máte-li  windows Proffesional, nebo Windows server a na něm terminálové služby. U Linuxu je tomu jinak xRDP…

1. díl – Když všude je doma – SSH pro život

SSH je zkratka slova secure shell, což je označení pro program i pro kryptografický komunikační protokol používající TCP/IP. Tento protokol byl vyvinutý jako náhrada za nedostatečně  bezpečný telnet protokol a to tím, že SSH umožňuje utvořit zabezpečený kanál pro datovou komunikaci mezi dvěma entitami, typicky u architektury klient – server. Specifikace protokolu obsahuje dvě verze,…

Hromadné stahování písniček z Youtube

Také jste si říkali, že by se hodilo mít nástroj, který jedním kliknutím Vám stáhne do formátu mp3 všechny písničky v Youtube, které máte označené jako „to se mi líbí“ nebo „oblíbené“? Můžete jako cvičené opičky klikat písničku po písničcce s mnoha GUI nástroji, jako je třebahttps://www.onlinevideoconverter.com/, anebo prostě sáhnete po nástroji s názvem youtube-dl,…

Rozběhnutí Mikrotik RoS verze 6 a více na Xen serveru

Snažíte se rozběhnout RoS od MikroTiku na  vyšších verzí než 5.26 na XenServeru? A ono to pořád nejde, že? V příkazové řádce se zobrazuje: Loading Linux………………. Loading initrd.rgz………… Ready. Víte proč? Protože je na Xenu podpora viridianu: The viridian flag is used by Xen to provide hyper-v style optimisations to Windows guests. However, if you…

ABRA flexibee & MicroNebula

Mám před sebou první část účetní uzáverku v ekonomickém systému ABRA Flexibee. Úspěšně se mi povedlo nackavat (skoro) všechny potřebné doklady do systému a předávám dvoutýdenní štafetu paní účetní k dokončení tohoto ročního veledíla. V průběhu práce s ABRA Flexibee jsem narazil na několik detailů, které mě opravdu zlobili a dávám je jako náměty ke zlepšení.…