Dnes si ukážeme, jak trochu vylepšit a upgradnout playlisty k poslechu. Začneme malým úvodem do evoluce poslechu hudby.
Evoluce hudebního člověka:
Jste batole. Máte dudel a první na co narazíte je rádio. Rádio je parádní zdroj a posktuje Vám přesně to, co potřebujete – zvuk. Rádio je mainstream. Dostane se tam to, co se tam prošuká nebo proplatí. Pod smítkem „to nejlepší“ se většinou skrývá povrchní špína a drogy….a tuna reklam.
Proto v dalším období – v pubertě – objevíte další rozměr – kazety,CD, youtube, koncerty a prostě cokoliv, co se dá posbírat po okolí, po známých, na doporučení. Je to období vyhraněnosti. Jedině metal! Jedině hip-hop! Někomu zůstane hudební a zamrzlá puberta po zbytek jeho života a někdo se přehompsne na vyšší level.
A) Fanoušci zamrzlé puberty objevují svůj vlastní třetí level – služby jako je třeba last.fm, které sbírá data o tom, co posloucháte a pak Vám doporučuje dle relevance interprety. Tím se poslouchač omezuje s trochou nadsázky na „fachidiota“. Jednostranné zaměření, zní každé detaily o tom odvětví, které poslouchá, ale jinak variabilita okolních žánrů jde mimo.
B) Někdo se utrhne ze zamrzlé puberty a dostane se do ranné fáze dospělosti. Vnímá všechny žánry jako jeden celek. Vidí podstatu, podobnosti, rytmus, emoce, texty a vše ostatní v jednom komplexu a je jedno, jestli je to Schubert, Kaleo, Enya, Chaozz nebo Cradle of filth. Vidí čisté umění. Ne každému se tento stav dá vysvětlit. Ne každý jej chápe, ne každému je vše po dle jeho ucha zajímavé. Protože s jídlem roste i chuť a je těžké se v tomto směru rozvíjet a hledat nové podněty. Je to jako pátrání. Metoda pokusu a omylu. Nejde o liceární hledání podnětů dle podobnosti, ale spíše horizontální přeskakování.
Proto dnešní příspěvek chci věnovat právě všem těm, kteří jsou dospělí a dostali se do stádia, kdy last.fm je nedokáže upokojit a náhodné pátrání je také nebaví kvůli časové náročnosti. Našel jsem snadnou cestičku, jak si půjčit pár nových podnětů k poslechu na dalších pár měsíců. Půjčím si k tomu streamovací službu Spotify.
Spotify přichází (stejně jako ostatní streamovací služby) se zajímavou přidanou hodnotou – náladově orientovanou hudbou.
Například:
- Hudba pro poslech do auta
- Hudba ke čtení
- Hudba 80. let
- Hudba po ránu
- Hudba do sprchy apod.
My si dnes ukážeme, jak si tuto hudbu stáhnout pro offline poslech do starých mp3, nebo třeba pro poslech na vlastním serveru. Bez nutnosti být premium. Použijeme k tomu již dříve použitý prográmek youtube-dl.
Začneme tím, že si ve spotify označíme mezi oblíbené ty playlisty, které budeme chtít stahovat. V mobilním telefonu se tento úkon dělá odlišně než ve webovém rozhraní. Ukážeme si to ve webovém rozhraní. Po nalogování se do spotify a kliknutí na playlist pravým tlačítkem nám vyskočí sledovat playlist:
Po přidání playlistu se přihlásíme na http://www.playlist-converter.net. Zde se nalogujeme pod Spotify účtem:
Vybereme si náš nově oblíbený playlist a vpravo klikneme, že se chceme přihlásit pod youtube účtem. Po přihlášení dáme požadavek na zkonvertování playlistu ze Spotify do Playlistu na Youtube:
Zkopírujeme URL playlistu a budeme stahovat dle mého dříve napsaného článku přes program youtube-dl:
Hotovo. Stažené písně si si můžeme přemigrovat kam budeme chtít.
Máte-li tu smůlu, že jste uživatelé systému Windows, pak můžete zkusit užít třeba aplikace Sidify.