Road trip do Bavorského Bad Tölze

Pokud hledáte kompromis mezi odpočinkem, cestováním a kulturou, je Bad Tölz hezké místečko pro vás. Nazdejte zde vše co potřebujete pro klidnou dovolenou. Od výšlapu na hory, gastronomické zážitky, noční život nebo odpolední plavání. Pojďme se podívat na podrobnější informace.

Plánování cesty:

Před plánováním cesty je dobré e podívat na možnosti dopravy. Pro dopravu vychází výhodně buď sdílená jízda, nebo níže interpretovaná konbinace vlak/autobus a to preferenčně Student agency. Cesta i ceník je následující:

Olomouc – Praha, RegioJet – Cena je od 150 kč – 330 Kč dle možností akcí. Z Prahy jede IC DB Bus z hlavního nádraží. Zde pozor, autobus odjíždí z Wilsonovy zastávky číslo 1. Tuto zastávku najdete krkolomně nahoře na hlavním nádraží v Praze. Je potřeba jet po prostředním eskalátoru nahoru a pak vyjít vlevo a ven.Jak vidíte na obrázku níže, zastávka je přesně za vyfoceným autobusem, což je zmíněny IC DB Bus.

Wilsnak
Wilsňák v Praze

Jízdenka Praha – Mnichov je cenově od 590 Kč až po 750 Kč a cesta trvá přibližně 4 hodiny. Doporučuji vzít si s sebou notebook a v něm nějaké filmy, nebo případně práci.  Po cestě je dostupný internet. V ČR většinou mizerný EDGE/3G, v Německu to běží pěkně na 3G/LTE. Rychlost kolem 5/2 Mbps, latence do 100 ms.

V Mnichově Vás autobus doveze na Hackerbrücke, odkud se musíte přemístit na hlavní nádraží. Cesta trvá přibližně 15 minut pěškobusem a je to stále rovno. Hlavas nemůžete minout. poznáte ho podle tuny kol  a různých podivných existencí kolem.

HBF
Výsek z Google maps – Cesta z Hackerbrucke na hlavní nádraží

 

Z Mnichova do Bad Tölz jezdí vlak většinou každou hodinu ze zastávky číslo 34. Když přijdete na hlavní nádraží, vidíte na hlavních kolejích číslování od 1 – 26 a …. najednou nic… Je potřeba jít trochu dozadu, kde najednou se objeví zbytek číslování a hlavně naše potřebné číslo 34 vlaku.

mapa
Mapa hlavního nádraží

Z Hackerbrücke přijdete z místa začátku šipky z Arnulfstraße. Dáte se dovnitř, a potom doprava na platformu, ale pozor. Pokud si nestihnete koupit lístek u přepážky, můžete jej koupit v automatu. A když nemáte lístek, tak na palubě jej nekoupíte. Dostanete na další zastávce jako já vyhazov z vlaku. Jízdenka stojí 12 Eur 30 centů a stačí si to nacvakat anglicky/německy v takovéto krabičce:

Ticket

Fakt je ten. Že jízdu z Mnichova i do Mnichova jsem už žádného revizora nepotkal. Tak když se Vám poštěstí, můžete to zkusit na černo.

Po hodině cesty od Mnichova jsme úspěšně na místě.

BadTolz

Lázeňské městečko

Bad Tölz je především turistické a lázeňské městečko v Bavorsku. Můžeme si jej připodobnit něco jako Luhačovice v ČR. Naleznete zde místa k odpočinku, mnoho příležitostí k relaxaci, ale navíc okolní hory na výšlap, spoustu kostelů, Muzeum Big Bena (komisaře Benno Berghammera).  Zdejší podnebí je stejně jako v ČR, ale velký rozdíl v ovzduší. Blízké Alpy čistí vzduch a je zde hezky dýchatelno.

Mentalita:

V Něčem jsou tyto místa vyspělá a v něčem Německo naopak pokulhává. Proč?

Třeba proto, že v Německu jsou stále povolené reklamy na cigarety. Dokonce mají v dědinách automaty na cigarety, kde nutnou podmínkou pro koupi cigaret je mít kartu, která prokazuje, že Vám bylo více než 18 let.

Cigarety

Stejně tak pěkný příklad je s cenou piva. V ČR jsme zvyklý na cenu kolem 24 korun za čepované pivko (Pražáci na 30 – 35 kč). Když zde u nás má dojít ke zdražení, tak se protestuje na ulicích, hlásí se defenestrace a celkově je to hazard, aby nepadla vláda a ve firmách se nepřestalo pracovat. V Německu je čepované pivko kdekoliv za cca 3 Eura.  Nepředstavitelné pro nás. Na druhou stranu si můžete sehnat plechovku pivka za nějakých 6 korun na naše, což dává nejspíš většině Moraváků v Německu naději na přežití.

Jako protiklady uvedu drátový internet (xDSL). Drát je zde všude, do každé domácnosti. To je hezké, ale to co není na první hezké je cena. Třeba Telefonika: prvních 6 měsíců internet za 15 Euro poté za 30 Euro (= 750 Kč)

dsl

Pojďme si to dát do poměru. Garantovaná minimální mzda v DE je 8,5 Euro (=210 Kč), pod to nesmí jít zaměstnavatel. V ČR je minimální mzda 60 kč/hodina. V ČR průměr za VDSL 16 Mbps je 500 Kč.

Poměry cen:

 • DE: 750/210 = 3.5
 • CZ: 500/60 = 8.3

Jinými slovy z výše uvedeného vidíme, že obyvatel Německa s minimální mzdou musí pracovat tři a půl hodiny, aby si mohl dovolit zaplatit internet na celý měsíc. Kdežto Čech s minimální mzdou, ten musí pracovat 8 a půl hodiny, aby si mohl dovolit zaplatit drátový internet od Telefoniky u nás. Ale důležitější je znát ceny bydlení. Takový průměr v Bad Tolzu je kolem 500 eur (=12500 Kč) . v ČR máme zde na Moravě kolem 8000 kč.

Poměry cen:

 • DE: 12500/210 = 60
 • CZ: 8000/60 = 133

Jak vidíte, Němec na svoje bydlení dělá 60 hodin a  Moravák 133 hodin. Tedy v Německu to vychází bydlení a práce asi 2x lépe. To přibližně odpovídá i při ceně internetu. Můžeme tedy říct, že v Německu se mají asi dvakrát lépe v tomto konkrétním příkladu.

Opozitní příklad z oblasti technologií jsou mobilní operátori. Na roamingovém telefonu stále mezi sebou přeskakují E plus, O2.de, Telekom.de, Vodafone.de a další. Vypadá to, že operátoři mají sdílené sítě. Docela by to odpovídalo, nikde v okolí není husté osídlení antén. To, co spíš urazí, je nabídka prepaid karet. Chtěl jsem na pár dní mít data. Dostal jsem tip na Blau.de a protože jsem jej neobjednal s předstihem přes internet, byl jsem se projít po okolí u všech možných poskytovatelů. Dostalo se mi opravdu tristní nabídky. 20 Euro – 1GB dat. Pěkně mizerné. Opravdová haňba. A navíc každý chtěl podepsat nějaký papír, který mi nebyly schopni poskytnout v AJ. V tomto mají stále co zlepšovat Němci.

Mentalita co se týká chápání svého okolí je na jiné úrovni. Zcela běžně najdete po městě kašny, altánky, různé ozdoby či sošky… Vše kompletně neponičené. Usuzuji, že zde obyvatelé vnímají hodnoty těchto předmětů. U nás doma…? To by bylo nejspíš: “Soška..? Dyk more železo.”

Památky a okolí.

Při hledání možností v okolí jsem se zeptal zdejšího mistra kuchaře a také jsme googlil na netu. V Bad Tölzu je opravdovou pýchou několik kostelů po okolí:

Metzgebrau
Kostelík hned u restaurace Metzgebrau
Evangelisch-Lutherische
Evangelisch-Lutherische Kirchengemeinde Bad Toelz
EvangelickyKostel
Evangelický kostel vevnitř
Franziskanenkirche
Franziskanenkirche
Krize
Kalvarienberg a kousek poblíž Leonhardikapelle
IMG_20160801_203703
Kalvarienberg und Kirche – sochy Ježíse Krista

IMG_20160801_203646

V okolí se nachází mnoho klidných míst. Jedno z nich je za nemocnicí park, další je park Rosengarten, kde si můžete jít jen tak počíst knížku, nebo si zahrát venkovní dámu.

sachy
Dáma v parku Rosengarten

Nebo si v Rosengarten můžete  zkusit vyluštit labyrint v trávě:

labyrint
Labyrint v Rosengarten

Pěkné hospůdky k navštívení, které stojí za to:

 • Rocks off (metalový podnik)
 • Cli:ck
 • Saloon Nr. Two
 • Papa’s Kesselhaus
Papas
Komentář ohledně WiFi v hospodě Papas Kesselhouse
JidelniListek
Nabídka v restauraci Papas Kesselhouse

O místech bychom si mohli psát do nekonečna. Proto jen vypíchnu některé další body, které stojí za zmíňku:

 • Náměstí a Marktstrasse
 • Muzeum Big Bena na Marktstrasse
 • Výšlap na Rechelkopf
 • Procházka v okolí řeky Isar

Tak snad jsem Vás trochu namotivovat si vyrazit objevit další kousek světa. A až tam budete, pozdravujte v Metzgebrau ode mě pana mistra kuchaře.

Děti hrající si na kolotoči poblíž řeky Isar
Děti hrající si na kolotoči poblíž řeky Isar