HydroFX: Levný hořčík prodej draze

Znáte to, starý dobrý MLM (Multilevel marketing). To se tak jednou za čas něco na trhu objeví, hlásá to revoluci a pak to zmizne z trhu. Mluvím třeba o Organic mission a dalším přeprodejcům vitamínů/minerálů/kosmetiky/prášků na hubnutí.

Onedávno jsem narazil na další z řad šarlatánů. Tito jsou zajímavější než obvykle. Nenašel jsem, jestli jdou cestou MLM, ale líbí se mi co hlásají do světa.

Prodávají 90 kapslí Hořčíku za 1200 kč

a mají kolem toho super příběh. Článek nepíši, abych si pohonil ego a zhejtoval je, ale ukázal zajímavou kuriozitku, jak je možné se vůbec dostat na trh. Mluvím o atomárním vodíku, který je vysoce nestálý a rychle dimerizuje na divodík.

Řeč je o firmě Sevenpoint2 Europe s.r.o sídlící na zámecké ulici  v Ostravě. Nic proti ničemu, pěkná webové prezentace. Dokonce mají i svůj institut. Vypadá to důvěryhodně vše, že?  Schválně se podívejte na tuto důvěryhodnou balalářku typu   “pseudorádobyvypadající publikaci” z neznámého zdroje, kde dělají statisticky významný objev účinků tabletek s molekulárním vodíkem na 36 lidí 🙂

Zpátky k tématu. V čem je pointa? –> V produktu HydroFX.

” japonští výzkumníci zjistili, že velký potenciál jako účinný anorganický antioxidant pro léčebné použití má molekulární vodík [Ohsawa et al., Nat. Med. 13 (2007) 688–694].”

z webu: http://www.vitalimedica.cz/recovery-with-hydrofx/

Pocať vše v pohodě. Dokonce jsem dohledal i potřebné publikace:

Nature: http://www.mizukagaku.com/Nature_070508.pdf
SciDirect: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0163725814000941

V publikacích se píše o efektu na buňky, ale je to za laboratorních podmínek (tedy atomární vodík přímo k bunkám). A jak víte, abyste dostali živinu/minerál/látku k bunce, musí to projít trávícím traktem, žaludkem kde je HCl, přes enzymy slinivky, střeva,  pak do krve a teprve potom k buňce. Cesta douhá, výsledky publikací nikde. V publikacích se píše o vodě obohacené vodíkem a jiných metodách, žádné chemické substanci co by šla orálně.

Tedy vytženo z kontextu, atomární Vodík je vysoce redukční činidlo, působí jako antioxidant. Pocať pravda. Dále to o doplňku stravy hydroFX už je mimo mísu.

HydroFX je definován jako doplňek stravy totiž. A to dle SUKL (státního ústavu pro kontrolu léčiv) má své opodstatnění proti šarlatánům:

Doplňky stravy jsou potraviny, které se od potravin pro běžnou spotřebu odlišují vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Nejsou tedy určeny k léčbě či prevenci (předcházení) onemocnění”

Dostupné z: http://www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku

Protože složení HydroFX j složení: 

Při troše nadsázky můžeme říct, že je to prostě jen hořčík, aditivum E 504.

Osobně nevidím nikde ve složení (kromě mikrokrystalické celulózy) stopy po vodíku. Hmmm. Kde asi vzniká? Přímo v buňce v lidském těle po spolknutí magické pilulky? Asi…

Pak tedy cena 1200 Kč za 90 kapslí hořčíku je výsledný produkt s barevnou omáčkou. Tolik fakta. Hezké, že?  Pro nás podnikatele zajímavé, jak se může takový produkt tvářit seriózně  a přitom prodávat předražený hořčík a nestydět se za to. Haňba takovým lidem. Pak nemají mít podnikatelé v ČR takovou mizernou pověst, když zde máme takové výkvěty na trhu.