2. Road trip do berlina

První den

Mezi základní must see památky určitě patři okolí Alexanderplatzu.
Doporučuji se projít po samotném Alexanderplatzu, podívat se na něm na hodiny, shlédnout v nedalekém okolí Rathaus, fontánu, nejstarší kostel Berlína a poté se vydat směr k Altes museum, kde hned vedle je na vidění nejstarší protestantský kostel. V mezipauze se skočte podívat na slavnou sochu Marxe a Engelse do parku. Snažil jsem se Marxovi vyšplhat na hlavu, ale nějak mi to nešlo. Třeba se to povede někomu jinému:)

Od Marxe a Engelse to stojí za to vzít směr k poeticky znějící ulici Under den Linden, kde se nachazi Humboldt – Universität. Pusobilo tam mnoho nositelů Nobelovy ceny. Krome notoricky známého Einsteina (který dostal Nobelovu cenu za fotoelektrický jev, nikoliv teorii relativity) taky například Max Planc.
Nedaleko se nachazí muzemu DDR. Je to velmi, ale velmi dobře synchronizovaná výstava toho, jak žili lidé ve východním Německu až do pádu Berlínské zdi. Kromě toho, že se dozvíte, jak Východonemci trávili volný čas, jakým autem nejraději jezdili nebo jak se bavila smetánka, tak se také dozvíte, jak vypadal typický interiér východoněmecké rodiny nebo jak vypadal pracovní stůl vysoko postaveného úředníka (i s pistolí v šuplíku)
Je to muzeum, ktere za pár eur zanechá na srdci dlouhy zážitek.
Kousek od Unter denLinden je legendární Reichstag a hned naproti uvidíte sídlo Angely Merkelove. Pozdravujte ji ode mě 🙂
Druhý den
Pro počítačové hráče mám geniálního tipa na muzeum, které osloví jejich duši – computerspiele muzeum.
Naleznete tam stručnou historii vývoje počítačových her od samého počátku, které začínalo počítadlem až po ty nejnovější počítačové trendy. V průběhu prohlídky si můžete zahrát spoustu her (i takové, kde za prohru dostanete elektricky šok či popálení ruky).
Moje pozornost se zaměřila na vývoj hardware, kde jsem se roztekl nad legendárním McIntoshem a Apple II.
V průběhu procházky od muzea k muzeu není na škodu se občas pozastavit a pohlédnout nahoru. Budete mile překvapeni. Na takovém Postdamerplatzu můžete videt malý New York v Berlině.
Další zastávkou v Berlíně musí být Technické muzeum.
Na toto muzeum si přichystejte více jak 8 hodin čistého času, pokud potřebujete vědět o každém detailu. Je velmi dlouhé a nejednou nad předměty zůstává rozum stát.
Znáte ten pocit, když se na nějakou jednoduchou věc díváte a říkáte si: “to je jednoduše geniální”.Jestli ano, tak v technickém muzeum se roztečete úžasem.
Je zde na vidění spoustu takových věcí. A pokud jste umělecky zaměřeni, tak věřím, že architektura starých lodních nebo leteckých  motorů Vám přinese nemalou inspiraci do tvorby.
Já osobně jsem zůstal více než je zdrávo v části, která vystavovala různé zajímavosti z oblasti farmacie a také počítačů.
Mezi další pozoruhodné krásy patří výstava lokomotiv, muzeum zaměřené na mořeplavectví, na letecký průmysl a spoustu dalších.
Ještě jednou připomínám – 8 hodin je málo a za těch pár eur tohle muzeum opravdu stojí.
Celkově můj pobyt v Berlíně shledávám jako jednu z nejlepších zkušeností letošních prázdnin.
Zamiloval jsem si svobodnou atmosféru města a určitě bych si přál v budoucnu alespoň chvíli znovu být v Beríně, ne-li tam žít pár měsíců.